Miłośnicy operetki i muzyki klasycznej będą mieli prawdziwą ucztę. W Białej Podlaskiej w sobotę, 3 września rozpoczyna się IV Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Impreza potrwa do 11 września, jej celem jest upamiętnienie wybitnego znawcy i krytyka muzyki Bogusława Kaczyńskiego, który pochodził z grodu nad Krzną.
Bardzo interesująco zapowiadają się wszystkie wydarzenia festiwalu. Jego dyrektor artystyczny, Krzysztof Korwin-Piotrowski z Fundacji ORFEO, zdradza, co zobaczymy podczas gali festiwalu, która odbędzie się 11 września w amfiteatrze w Białej Podlaskiej. – Ten festiwal ma już taką rangę, że nie ma problemów, aby zapraszać wielkie sławy. Po raz kolejny przyjedzie do nas Małgorzata Walewska na finałową galę, tym razem muzyki francuskiej. To będzie niesamowity przekrój przez muzykę operową, ale także piosenki francuskiej. Usłyszymy przeboje z repertuaru: Charlesa Aznavoura, Édith Piaf, Jacquesa Brela. Galę organizujemy wspólnie z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Będzie to nie tylko gala operowa, ale też gale piosenki. Do tego będą wybitni instrumentaliści. Z gwiazd wystąpią także wyjątkowy tenor Tadeusz Szlenkier, którego promował Bogusław Kaczyński. Teraz nikt nie musi go promować, bo jest gwiazdą teatrów operowych w Europie.
CZYTAJ: Biała Podlaska: Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w gwiazdorskiej obsadzie
– Festiwal zainauguruje w sobotę (03.08) operetka „Zemsta Nietoperza”, wystawiona przez Teatr Muzyczny w Lublinie – informuje Kamila Lendzion, dyrektor tego teatru. – Bardzo cieszymy się, że otwieramy ten festiwal. Tak się składa ostatnio, że Teatr Muzyczny w Lublinie otwiera i zamyka ważniejsze festiwale w Polsce, co świadczy o poziomie naszych artystów. Naprawdę warto ich pokazywać i zapraszać. „Zemsta Nietoperza” to fantastyczne przedstawienie w reżyserii Artura Barcisia, które odniosło w Lublinie taki sukces, że u nas w teatrze bilety na ten spektakl w nowym sezonie są już niedostępne. Jest więc wielka szansa, żeby zobaczyć go tutaj. Gwiazdą będzie Jan Jakub Monowid, który wcieli się w rolę księcia Orlofskiego. To fantastyczny śpiewak. Ale fantastyczni są też inni soliści, którzy też stanowią o poziomie tego spektaklu.
W czasie festiwalu zaprezentują się też bialscy artyści. – Będziemy mieć bardzo ciekawą prapremierę Teatru Słowa z Białej Podlaskiej. Bardzo lubię teatry tzw. amatorskie. Sam wyrosłem z takiego teatru w czasach licealnych. Cieszę się, że ci ludzie tak wspaniale działają. Teraz będzie prapremiera przedstawienia „Biały sad”. Tytuł nawiązuje do „Wiśniowego sadu” Czechowa. To będzie bardzo ciekawa podróż: Biała Podlaska, Warszawa, pociąg. Ma to też związek z Bogusławem Kaczyńskim, dlatego że on z Białej jeździł pociągami do Warszawy na lekcje gry na fortepianie, bo chciał być wirtuozem. Fortepian kochał do końca życia, ale wirtuozem fortepianu nie został. Może to i dobrze, bo był mistrzem słowa – stwierdza Krzysztof Korwin-Piotrowski.
CZYTAJ: Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego co roku w Białej Podlaskiej
– Warto też wybrać się na wernisaż wystawy „Bogusław Kaczyński – z Białej Podlaskiej w świat”, który odbędzie się 5 września w Muzeum Południowego Podlasia – mówi Rafał Izbicki, dyrektor muzeum. – Wystawa będzie prezentowana w 4 salach, w 4 odsłonach. Pierwszą z nich będzie „sala bialska”, poświęcona temu: gdzie i jak żył Bogusław Kaczyński na progu swej kariery. Drugą odsłoną będą festiwale, które pan Bogusław prowadził, oraz jego podróże. A tych podróży była cała masa. Trzecia sala będzie prezentowała stronę teatralną zaangażowania pana Bogusława Kaczyńskiego, choćby poprzez Teatr Muzyczny Roma. Czwartą będzie sala filmowa.
CZYTAJ: W Białej Podlaskiej odsłonięto ławeczkę Bogusława Kaczyńskiego
Festiwal od początku śledzi były prezydent Białej Podlaskiej, Andrzej Czapski, który miał okazję rozmawiać z Bogusławem Kaczyńskim, kiedy ten odwiedzał swoje rodzinne miasto.. – Jego marzeniem było zawsze zorganizowanie takiego festiwalu. Organizował imprezę tego typu w Krynicy i mówił, że Biała Podlaska byłaby drugim miastem, które taki festiwal mogłoby mieć. I dzisiaj z przyjemnością obserwuje pielęgnowanie pamięci o Bogusławie Kaczyńskim w naszym mieście. Objawia się ono poprzez nadanie jego imienia Bialskiemu Centrum Kultury, ustawienie ławeczki Bogusława Kaczyńskiego i ten festiwal. Może nie jest on na miarę tego, jaki sobie pan Kaczyński w opowieściach wyobrażał, bo miało to być prawdziwie monumentalne spotkanie. Ale to już jest coś. Cieszę się, że festiwal stał się już imprezą cykliczną i znajduje słuchaczy; że nie jesteśmy w Białej Podlaskiej „zagłuszani” tylko muzyką typowo popularną, ale jest pielęgnowana również klasyka, muzyka, która rozwija wyobraźnię – stwierdza Andrzej Czapski.
Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny, na niektóre imprezy obowiązują jednak wejściówki. Te jednak nie są już dostępne.
Dodajmy, że wydarzenia festiwalowe odbędą się też w październiku w Gliwicach i Katowicach.
Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na internetowej stronie tego wydarzenia.
MaT / opr. ToMa
Program festiwalu:
3 września 2022, godz. 18:00
Amfiteatr w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12 Inauguracja 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego „ZEMSTA NIETOPERZA” – operetka Johanna Straussa Spektakl Teatru Muzycznego w Lublinie
5 września 2022, 16:00
Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12 „BOGUSŁAW KACZYŃSKI – Z BIAŁEJ PODLASKIEJ W ŚWIAT”. Wernisaż wystawy o najsłynniejszym popularyzatorze muzyki operowej, honorowym obywatelu Białej Podlaskiej. Kuratorzy: Krzysztof Korwin-Piotrowski i Grzegorz Kurpeta.Ekspozycja czynna do 08 stycznia 2023 roku.
5 września 2022, godz. 17:00
Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12 PROMOCJA KSIĄŻKI O BOGUSŁAWIE KACZYŃSKIM. Spotkanie z redaktorką Programu 2 Polskiego Radia Anną Lisiecką, autorką książki „Będę sławny, będę bogaty”. Prowadzenie: Gabriela Kuc-Stefaniuk i Krzysztof Korwin-Piotrowski.
6 września 2022, godz. 11:00
Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12 OPROWADZANIE KURATORSKIE. Kurator wystawy Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, redaktor i reżyser TVP, związany z Fundacją ORFEO opowiada o życiu i karierze Bogusława Kaczyńskiego.
6 września 2022, godz. 18:00
Sala Widowiskowa w Białej Podlaskiej, ul. Brzeska 41 „BIAŁY SAD”. Prapremiera spektaklu Teatru Słowa.
7 września 2022, godz. 12:00
Sala Widowiskowa w Białej Podlaskiej, ul. Brzeska 41 „OPOWIASTKI O MOZARCIE”. Premiera inscenizowanego koncertu edukacyjnego dla dzieci.
9 września 2022, godz. 18:00
Aula Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju AWF w Białej Podlaskiej, ul. Akademicka 2 „POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT” Koncert inscenizowany z polskimi i światowymi przebojami muzyki operetkowej, filmowej i rozrywkowej. Gość wieczoru: Joanna Jakubas.
10 września 2022, godz. 18:30
Kościół Parafialny w Sarnakach, ul. Kościelna 2 „PIĘKNY JEST ŚWIAT”. Koncert arii, duetów i pieśni. Przystanek 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.
11 września 2022, godz. 18:00
Amfiteatr w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12 „MUZYCZNA PODRÓŻ DO FRANCJI” Gala finałowa 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Wystąpią: Małgorzata Walewska (mezzosopran), Joanna Szynkowska vel Sęk (sopran), Tadeusz Szlenkier (tenor), Stanisław Napierała (tenor), Klaudiusz Baran (akordeon, bandoneon), Kamila Wąsik-Janiak (skrzypce), Mateusz Deskiewicz (wokal), Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka.