Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Rada Ministrów na poniedziałkowym (26.09) posiedzeniu przyjęła projekt ustawy w sprawie zamrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku.
Piotr Müller zastrzegł, że wprowadzona została istotna zmiana w stosunku do pierwotnego projektu. Chodzi o podniesienie limitu zużycia prądu dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny, do którego cena ma pozostać taka sama, jak w tym roku. Jak mówił Piotr Müller, projekt pierwotnie zakładał, że będzie to 2600 kilowatogodzin, ale ostatecznie limit ten został podniesiony do poziomu 3000 kilowatogodzin.
CZYTAJ: Minister: każde gospodarstwo skorzysta z zamrożonej ceny rachunku za prąd do 2000 kWh
Pomijając wyjątki wymienione w projekcie ustawy, ogólny limit zużycia prądu przez gospodarstwa domowe, do którego cena ma być zamrożona, ustanowiono na poziomie 2000 kilowatogodzin rocznie.
CZYTAJ: Jarosław Kaczyński: Będą niższe ceny prądu dla oszczędzających
Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych.
Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania rząd przeznaczy około 23 miliardów złotych. Te rozwiązania, według autorów projektu, mają zachęcić do oszczędzania energii elektrycznej.
Rzecznik poinformował także, że rząd wyraził dziś zgodę na połączenie PKN Orlen i PGNiG.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. Kancelaria Premiera Facebook