Debata historyków o obozach pracy na Flugplatzu i przy ul. Lipowej

oboz pracy na flugplatzu 2022 09 01 090729

Dziś w Lublinie kolejna debata historyczna z serii „Akcja Reinhardt – co wydarzyło się na Lubelszczyźnie 80 lat temu?”. O historii obozów pracy na Flugplatzu i przy ul. Lipowej w Lublinie, ich roli w akcji „Reinhardt” i zagładzie europejskich Żydów oraz losach więzionych tam osób opowiedzą Marta Grudzińska i Wojciech Lenarczyk.

Obóz przy ulicy Lipowej był najdłużej funkcjonującym obozem pracy przymusowej na terenie Lubelszczyzny. Dużą grupę osadzonych tam więźniów stanowili wzięci do niewoli żołnierze Wojska Polskiego – Żydzi walczący w wojnie obronnej podczas kampanii wrześniowej.

Obóz pracy potocznie nazywany Flugplatzem powstał latem 1940 r. na terenie byłej Lubelskiej Wytwórni Samolotów przy ul. Wrońskiej. Początkowo do pracy w nim zaangażowano polskie więźniarki polityczne z Zamku Lubelskiego oraz Żydów – fachowców z getta w Lublinie. Więźniowie zatrudnieni byli przy sortowaniu, czyszczeniu, naprawie i wysyłce do Rzeszy mienia zrabowanego Żydom zamordowanym w obozach zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze.

Debata w Centrum Spotkania Kultur będzie także transmitowania online za pośrednictwem kanału Muzeum na Majdanku  na YouTube oraz na Facebooku. Początek o godz. 18.00.

PaSe / opr. WM

Fot. nadesłane

Exit mobile version