Deszcz nie przepłoszył młodych badaczy. Naukowy piknik z atrakcjami [ZDJĘCIA]

badacz 2022 09 11 161807

Były eksperymenty chemiczne, geologiczne, fizyczne, pokazy pojazdów nietypowych. Mimo niesprzyjającej pogody Piknik Naukowy w Lublinie cieszył się sporym zainteresowaniem.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelski Piknik Naukowy

– Są ciekawe doświadczenia. Mój wnuk bierze w nich udział – mówili odwiedzający Piknik Naukowy w Lublinie. – Interesuje się chemią. Ogólnie jest super. Jesteśmy z Bydgoszczy, przyjeżdżamy na lubelski festiwal nauki od 7 lat.

CZYTAJ: Pokazy, warsztaty czy tworzenie ogrodów. W Lublinie rozpoczyna się Piknik Naukowy

– Syrenka na gąsienicach od zeszłego roku trochę się zmieniła – mówi przedstawiciel Politechniki Lubelskiej. – Ma błotniki i dorobionych parę innych rzeczy. Na Politechnice we wtorek, środę i czwartek będziemy pokazywać, tak jak w zeszłym roku, całą naszą „menażerię” w tym poduszkowce. Zapraszamy.

Na Lubelski Piknik Naukowy zorganizowany w niedzielę na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur lubelskie uczelnie przygotowały około 120 wydarzeń: warsztatów, pokazów, spotkań.

Na jednym ze stanowisk Uniwersytetu Medycznego można było zajrzeć do Laboratorium Pluszowego Misia, które jest inicjatywą Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych. Dzieci mogły tu zobaczyć, jak wyglądają badania laboratoryjne czy eksperymenty chemiczne, np. „wybuch herbaty”. – Przedstawia on reakcje zasady z kwasem podczas której ulatnia nam się dwutlenek węgla, który powoduje tzw. wybuch. Do dwóch zlewek wlewamy odrobinę czarnej herbaty, do jednej dodajemy sodę oczyszczoną, do drugiej kwasek cytrynowy – następnie mieszamy je łyżeczkami, aby się rozpuściły. Dalej, przelewamy zawartość jednej zlewki do drugiej, zgodnie z zasadą: „pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody” I w ten oto sposób „wybuchła” nam herbata, pieniąc się aż na zewnątrz zlewek – opisywała studentka trzeciego roku analityki medycznej Natalia Różycka.

Z kolei pracę pszczół w ramce pszczelej można było zobaczyć na jednym ze stanowisk Uniwersytetu Przyrodniczego gdzie dr inż. Ernest Stawiarz z Katedry Botaniki i Fizjologii roślin opowiadał o roli zapylaczy i ich wpływie na różnorodność. – System zapylania oparty jest na swoistej zależności między kwiatami, a zapylającymi je owadami. Niektóre są przystosowane do zapylania przez pszczoły, niektóre przez trzmiele czy motyle. To jest cały czas taka gra, konkurencja kwiatów z owadami. Roślina musi być atrakcyjna i zachęcająca dla owadów, a dana grupa owadów wybiera konkretny gatunek rośliny – powiedział naukowiec.

CZYTAJ: „Ogrody nauki” w Lublinie. Rusza rekordowy festiwal

KUL przygotował m.in. stanowisko z pokazami pierwszej pomocy przy krwotokach. Zainteresowani mogli pod okiem fachowców bezpośrednio poćwiczyć na fantomach. Jeden z nich miał urwaną nogę w wyniku „wypadku”, a drugi wbite w łydkę nożyczki. – Tak naprawdę w takich sytuacjach mamy mało czasu, żeby zatamować krwotok i nie doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia – około jednej minuty. Robimy to za pomocą opaski uciskowej tzw. stazy, a jeśli nie mamy jej pod ręką, to może być np. szerszy pasek, który zaciskamy ok. 5-7 cm powyżej uszkodzonej tętnicy – wyjaśniała dr Beata Chilimoniuk z Instytut Nauk o Zdrowiu KUL.

Politechnika Lubelska przygotowała m.in. projekt „Czy konstrukcje stalowe mają łokcie i kolana?”, gdzie można było samemu stworzyć minimodel konstrukcji budowlanej. – Można to porównać do budowania domku z kart. Jeśli postawimy jakiś niewłaściwy element w danym miejscu, albo go usuniemy, to konstrukcja się zawali. Na tym stanowisku można sprawdzić, czy ma się wyczucie inżynierskie – zachęcał dr inż. Marcin Górecki z Wydziału Budownictwa i Architektury.

Piknik Naukowy jest częścią Lubelskiego Festiwalu Nauki, który potrwa do piątku. To jeden z trzech największych w kraju festiwali, który upowszechnia, promuje i popularyzuje osiągnięcia naukowe, naukowo-techniczne i artystyczne. – Wierzę, że ten festiwal będzie naprawdę wspaniałym wydarzeniem przybliżającym osiągnięcia uniwersytetów i instytutów naukowych Lubelszczyzny całemu społeczeństwu – powiedział rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Krzysztof Kowalczyk podczas otwarcia Lubelskiego Pikniku Naukowego.

Od jutra (12.09) pokazy i warsztaty rozpoczną się na lubelskich uczelniach i potrwają przez tydzień. Lubelski Festiwal Nauki odbywa się po raz 18. a głównym koordynatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Zapisy oraz szczegółowe informacje o projektach na stronie festiwal.lublin.pl.

SzyK / RL / opr. AKos / ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version