– Przełom w odparciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę może nastąpić w razie dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym przez państwa zachodnie broni dalekiego zasięgu – ocenił w opublikowanym w środę (07.09) artykule naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
Wśród takich systemów uzbrojenia i rodzajów amunicji Załużny wymienia np. pocisk balistyczny MGM-140B Army Tactical Missile System (ATACMS). – Chodzi jednak nie tylko i nie tyle o konkretne nazwy (…). Trzeba zastosować całościowe podejście do przezbrojenia artylerii, wojsk rakietowych, lotnictwa taktycznego i marynarki wojennej Ukrainy – ocenia generał.
Artykuł, opublikowany przez agencję Ukrinform, Załużny napisał wspólnie z generałem Mychajłem Zabrodskim, wiceszefem komisji parlamentarnej ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony.
CZYTAJ: Ukraina: siły rosyjskie ostrzelały punkt wydawania pomocy. 3 osoby zginęły
Autorzy artykułu podkreślają, że Siły Zbrojne Ukrainy powinny mieć większy potencjał. Zwracają uwagę na dysproporcję potencjałów Rosji i Ukrainy. O ile Rosja dysponuje środkami rażenia działającymi na odległość do 2 tys. km, to zasięg pocisków, w które wyposażona jest armia ukraińska wynosi 100 km. Rosja więc jest w stanie „bezkarnie prowadzić punktowe uderzenia w głąb całego terytorium” Ukrainy. – Póki taka sytuacja się utrzymuje, to wojna może trwać latami – piszą wojskowi.
W artykule potwierdzają oni, że to ukraińskie siły zbrojne dokonały „serii udanych ataków rakietowych” na lotniska rosyjskie na Krymie w sierpniu.
CZYTAJ: „Odpieramy ataki z powietrza”. Ukraińska armia zestrzeliła rosyjski samolot szturmowy i helikopter
Wojskowi wskazują, że wojna nie zakończy się w tym roku, a przeciągnie się na rok 2023. Rosja – ich zdaniem – zamierza teraz zająć cały obwód doniecki. Dość korzystna wydaje się teraz Rosji perspektywa dalszej ofensywy na kierunku zaporoskim. Zagrażałaby ona miastom Zaporoże i Dniepr, „co z kolei doprowadzi do utraty przez stronę ukraińską kontroli nad znaczną częścią lewobrzeżnej Ukrainy” – piszą autorzy.
Oceniając obecne intencje Rosji, dodają, że może ona wrócić do planów zajęcia Kijowa. Niebezpieczeństwo tworzyłaby też ofensywa rosyjska od południa, w stronę Krzywego Rogu. W tej sytuacji zagrożone byłyby centralne i zachodnie regiony Ukrainy.
W artykule generałowie Załużny i Zabrodski nie wykluczają niebezpieczeństwa użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej. Ostrzegają, że „wszelkie próby praktycznych kroków na rzecz zastosowania taktycznej broni jądrowej powinny być zatrzymane, przy użyciu całego arsenału środków, jakimi dysponują kraje świata”.
Brytyjski dyplomata: Ukraina otrzyma kolejne systemy artylerii rakietowej
– Podczas spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę w Ramstein ogłoszone zostaną dostawy do tego kraju kolejnych systemów artylerii rakietowej – poinformował w środę przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Ukrainy będzie szkolenie jej żołnierzy.
Newton przedstawił w ten sposób podczas konferencji DefenseNews spodziewane wyniki środowego forum Ukraine Defense Consultative Group w amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech.
– Myślę, że zobaczymy z obu stron dalsze darowizny systemów artylerii rakietowej, które jak widzimy, przynoszą znaczny efekt na polu bitwy – powiedział radca-minister ambasady Wielkiej Brytanii, odnosząc się do systemów HIMARS i M270 MLRS, dostarczonych Ukrainie przez USA, Wielką Brytanię i Niemcy. Jak dotąd łącznie przekazano 22 takie wyrzutnie.
Dyplomata dodał, że jednym z głównych priorytetów Wielkiej Brytanii i sojuszników we wspieraniu sił ukraińskich jest szkolenie ukraińskich żołnierzy. Jak zaznaczył, na Wyspach utworzono sieć obozów szkoleniowych, gdzie trening odbywać będą dziesiątki tysięcy Ukraińców; dotąd kurs przeszło 4,7 tys. Do tych wysiłków dołączyły Szwecja, Finlandia, Dania, Litwa, Polska, Kanada i Nowa Zelandia.
Na kwestię szkolenia zwrócił uwagę również niemiecki attache obrony adm. Axel Ristau, zapowiadając, że Niemcy będą szkolić ukraińskich żołnierzy m.in. z użytkowania systemów obrony powietrznej IRIS-T SLM. Dodał, że priorytetem powinno być także zwiększenie produkcji przemysłu zbrojeniowego, zwłaszcza amunicji i części zamiennych.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Generalny Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy Facebook