Ewa Celińska-Pyśk z Muzeum Jana Pawła II: „Zeskrobujemy” te warstwy papieskie, żeby dotrzeć do Karola Wojtyły jako profesora

p1050649ok 2022 09 15 125554

Wspomnienia i pamiątki o Karolu Wojtyle z czasów, gdy był on wykładowcą w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zbiera Muzeum Jana Pawła II. Powstanie z nich społeczne archiwum cyfrowe pod nazwą „Mój  profesor Wojtyła” – zapowiedziała w Radiu Lublin koordynator projektu Ewa Celińska-Pyśk.  

– Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, pracował na KUL 25 lat. Szukamy kontaktu ze współpracownikami, studentami, wykładowcami, którzy pamiętają go jako wykładowcę, intelektualistę – mówi Celińska-Pyśk. – Chcemy na chwilę odsunąć tę kwestię papiestwa, a zatrzymać się na człowieku, który był wybitnym naukowcem. Ta praca na KUL-u niesamowicie procentowała później w czasie jego papiestwa. Wiele dzieł powstało właśnie w czasie pracy na KUL-u. To tam są początki tego fundamentu intelektualnego, który później mieliśmy okazję też podziwiać, analizować. O to nam chodzi. Zeskrobujemy troszeczkę te warstwy papieskie, żeby dotrzeć do Karola Wojtyły jako profesora – dodaje Ewa Celińska-Pyśk.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Pamiątki i archiwalia, które otrzyma muzeum, zostaną zdigitalizowane i opisane, a oryginały wrócą do właścicieli. Do budowania archiwum społecznego zaangażowani będą wolontariusze, którzy mają m.in. docierać do świadków historii.

Ks. prof. Karol Wojtyła pracował na KUL od 1954 r. aż do wyboru na papieża w 1978 r.

Szczegółowe informacje o projekcie na stronie internetowej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

RCh / opr. PrzeG

Fot. PrzeG

Exit mobile version