Ubezpieczenie na życie to polisa, która umożliwia wypłatę odszkodowania w przypadku śmierci lub poważnego zachorowania. Jest to skuteczny sposób na ochronę swoich bliskich w trudnej sytuacji. Sprawdź, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie na życie oraz ile kosztuje.
Wybór odpowiedniej polisy na życie daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala zapewnić pomoc materialną najbliższym w sytuacji, gdy umrzesz bądź poważnie zachorujesz. Warto o to zadbać nawet wtedy, gdy cieszysz się dobrym zdrowiem. Wybór ubezpieczenia nie jest łatwym zadaniem, gdyż na rynku znajdziesz wiele ofert, które różnią się od siebie ceną oraz zakresem ochrony. Przed podjęciem decyzji dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby w odpowiedni sposób zadbać o swoich najbliższych.
Czym jest polisa na życie?
W przypadku zakupu polisy na życie przedmiotem ochrony jest życie oraz zdrowie osoby ubezpieczonej. Środki wypłacone z odszkodowania trafiają do rąk ubezpieczonego lub osób do tego upoważnionych, w przypadku jego śmierci. W znalezieniu najkorzystniejszej opcji, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb może pomóc praktyczny ranking ubezpieczeń na życie.
Wyróżnia się kilka rodzajów polisy na życie, które różnią się od siebie zakresem ochrony oraz tym, jak działają. Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem są ubezpieczenia grupowe, które można wykupić np. w miejscu pracy. Dla osób, którym zależy na dopasowaniu polisy do własnych potrzeb, najlepszym rozwiązaniem jest zakup indywidualnego ubezpieczenia.
Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia na życie?
Cennik ubezpieczeń na życie może być bardzo różny i zależy od wielu czynników, które wpływają na wysokość składki. Najważniejsze czynniki kształtujące ceną ubezpieczenia na życie to:
- zakres ochrony – określa, w jakich konkretnych przypadkach będzie możliwa wypłata odszkodowania. Podstawowy zakres obejmuje jedynie śmierć ubezpieczonego, a wersja rozszerzona może dotyczy także poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu itd.;
- wysokość sumy gwarantowanej – kwota ta w całości wypłacona zostanie osobom upoważnionym w przypadku śmierci ubezpieczonego. Na jej podstawie oblicza się również wysokość świadczenia wypłacanego w przypadku poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu czy nieszczęśliwego wypadku;
- rodzaj ubezpieczenia – może to być wspomniane już ubezpieczenie indywidualne lub grupowe;
- stan zdrowia i wiek ubezpieczonego – w ankiecie, którą wypełnia się podczas zakupu polisy, należy wskazać wszystkie poważne choroby, a także zawrzeć informacje dotyczące aktywności fizycznej czy nałogów. Im większe ryzyko zachorowania lub zgonu, tym składka będzie wyższa.
Cena podstawowej polisy na życie zaczyna się od około 50 zł miesięcznie. Warto jednak dokładnie zapoznać się z oferowanym zakresem ochrony, a także innymi warunkami takiego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie na życie to forma ochrony głównie dla osób najbliższych. Dzięki niemu w przypadku śmierci ubezpieczonego nie pozostaną oni bez środków do życia. Jest to więc zabezpieczenie, na które warto się zdecydować.
Artykuł sponsorowany