Informatyka śledcza, jak kopiować zdjęcia i inne prace na własny dysk czy aquascaping, czyli sztuka polegająca na projektowaniu krajobrazu wodnego, to tylko kilka z ponad 360 projektów dostępnych dziś (14.09) na Lubelskim Festiwalu Nauki.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelski Festiwal Nauki – pokaz pojazdów „made in Politechnika” Lubelska
CZYTAJ: Deszcz nie przepłoszył młodych badaczy. Naukowy piknik z atrakcjami
– Politechnika Lubelska zaprasza na pokazy pojazdów takich jak syrena na gąsienicach czy trabaktor, ale to nie wszystko – mówi dr inż. Tomasz Łusiak. – Pokaz poduszkowca, który wspólnie z Instytutem Lotnictwa w Warszawie użytkujemy. Dodatkowo będziemy go modyfikowali, usprawniali, poprawiali efekty i może zastosujemy nowy układ ekologiczny – wodorowy. Zapraszamy na zielone tereny Politechniki Lubelskiej. jeżeli pogoda będzie nam sprzyjała i uda nam się go przetransportować, to może pojedziemy nad Zalew Zemborzycki.
Prezentacja możliwości poduszkowca po godzinie 10.00. Z kolei studenci Uniwersytetu Przyrodniczego przygotowali porady biokosmetologiczne i dwudniowy maraton wykładowy.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelski Festiwal Nauki – warsztat z podstaw chirurgii
CZYTAJ: Pokazy, warsztaty czy tworzenie ogrodów. W Lublinie rozpoczyna się Piknik Naukowy
– To aż 16 tematów w formule on-line – mówi dr Justyna Libera. – Będziemy m.in. rozmawiać o diecie, która poprawia nastrój, o diecie dla urody, płodności czy o tym jak dietą uchronić się przed rozwojem chorób cywilizacyjnych i nowotworowych.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelski Festiwal Nauki – zajęcia z fizyki
Wydarzenia specjalne w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego dziś pod hasłem „Ogrody ekologii”. Będzie można dowiedzieć się jak lubelscy naukowcy wytwarzają naczynia jednorazowe z ziemniaków, a w południe prof. Stefan Poedts z Instytutu Fizyki UMCS i Katedry Matematyki Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) wygłosi wykład o pogodzie kosmicznej.
Więcej o projektach na stronie festiwal.lublin.pl, a także w programie Eureka na antenie Radia Lublin o 21.40.
SzyK / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska