Lublin: specjaliści dyskutują o inteligentnym rozwoju wsi

58346916321be0cdf353 2022 09 15 191246

Inteligentny rozwój wsi to główny temat trwającego w Lublinie Seminarium Geografii Wsi. Uczestnicy rozmawiają o przyszłości obszarów wiejskich i wykorzystaniu nowych technologii.

Inteligentne wsie to wsie, które rozwijają się w sposób zrównoważony i wykorzystują lokalny potencjał, czyli od Facebooka do inteligentnego rolnictwa – tłumaczy prof. Marcin Wójcik z Uniwersytetu Łódzkiego. – W ostatnich latach na przykład bardzo popularną rzeczą jest lokalny Facebook, gdzie społeczności lokalne koncentrują się na działaniach, które są związane z rozwojem takiej formy komunikacji, gdzie liczy się przede wszystkim szybkość rozmawiania i komunikowania się. Druga rzecz to są różnego rodzaju na przykład elementy związane z wdrażaniem systemów inteligentnego rolnictwa, gdzie rolnicy prowadzą swoje gospodarstwo w oparciu o technologie cyfrowe powiązane z technologiami satelitarnymi i to sprawia, że wydajność rolnictwa jest większa, ponieważ doskonale mogą rozpoznać uwarunkowania meteorologiczne czy inne panujące w danej sytuacji w gospodarstwach i szybko reagować na różnego rodzaju klęski, jak susze czy powodzie.

CZYTAJ: O przyszłości obszarów wiejskich. Seminarium Geografii Wsi w Lublinie

Czasy nowych zagrożeń, na przykład ekonomicznych, wynikających z rosnących kosztów energii elektrycznej, pokazały, że bycie smart to też bycie odpornym na takie sytuacje – mówi prof. Justyna Chodkowska-Miszczuk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: – Przede wszystkim różnicowanie źródeł i możliwości. Kluczem jest tworzenie zróżnicowanego koszyka energetycznego. Nie chodzi nam o to, aby zamienić „siekierkę na kijek”, tylko aby tworzyć zróżnicowane źródła, a więc widzimy, że tworzy się i fotowoltaika na dachach, elewacjach budynków, mamy małe panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, pojawiają się elektrownie wiatrowe, chociaż one wzbudzają najwięcej kontrowersji i niepokojów – to też zrozumiałe, ale proszę pamiętać, że obecnie jednym z największych źródeł energii mogą być odpady, których tworzymy coraz więcej. To źródło, bogactwo tego, w jaki sposób możemy wytworzyć energię elektryczną i ciepło.

W zróżnicowaniu źródeł energii pomocne może być skorzystanie z istniejących zasobów geoinformacji – uważa prof. Iwona Cieślak z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: – Odnosi się to do wykorzystania istniejących zasobów geoinformacji, do oceny potencjału energii słonecznej na obszarach, które są mało zurbanizowane. Wydaje się, że jest to bardzo potrzebne i takich analiz brakuje. Zarówno firmy, samorządy, jak i administratorzy obiektów budowlanych zastanawiają się nad opłacalnością takich inwestycji. W naszych badaniach pokazujemy, że w prosty sposób, z wykorzystaniem analiz geoprzestrzennych, można wyselekcjonować obszary, które ten potencjał mają wysoki.

Seminarium Geografii Wsi potrwa w Lublinie do jutra (16.09).

Organizatorem spotkania jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Komisja Obszarów Wiejskich Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

MaK/ opr. DySzcz

Fot. www.umcs.pl

Exit mobile version