Mobilne Laboratoria Przyszłości ruszają do wszystkich powiatów

czarnek1 2022 09 09 202000

Szesnaście Mobilnych Laboratoriów Przyszłości rusza w Polskę. Wyposażone są w nowoczesny sprzęt: drukarki 3D, roboty czy gogle do rozszerzonej rzeczywistości. 

CZYTAJ: Minister Przemysław Czarnek: Obserwujemy odbudowę polskiego szkolnictwa zawodowego

– Chcemy dotrzeć do wszystkich powiatów w Polsce. Zachęcamy szkoły, aby zamawiały te Mobilne Laboratoria Przyszłości, wraz z kadrą, która będzie wyjaśniała, jak najbardziej efektywnie można skorzystać z tego sprzętu tak, żeby uczniowie skorzystali z tego maksymalnie, jak to jest tylko możliwe – mówił w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

Sprzęt, o którym mowa, za 250 tysięcy złotych w ramach programu Laboratoria Przyszłości, zakupiła m.in. Szkoła Podstawowa nr 58 w Lublinie.

– Mieliśmy mocno sprecyzowane potrzeby – mówi dyrektor placówki Marek Błaszczak. – To trzy obszary. Dotyczą one zajęć technicznych z wykorzystaniem stacji lutowniczych, uczących dzieci korzystania z przygotowania technologii. Zamierzamy też stworzyć studia filmowe, które pozwolą one nagrywać i transmitować obraz. Chcemy uczyć uczniów „składania” obrazu i dźwięku. Kolejną potrzebą są maszyny do szycia.

Pełnomocnik MEiN ds. transformacji cyfrowej i szef Centrum GovTech Justyna Orłowska przypomniała, że organy prowadzące szkoły niepubliczne (np. stowarzyszenia, fundacje, osoby fizyczne) i szkoły polskie za granicą mogą ubiegać się o finansowanie Laboratoriów Przyszłości do 19 września. Zachęciła wszystkie szkoły do zgłaszania chęci goszczenia u siebie Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. – Będziemy jeździć do końca przyszłego roku – zapowiedziała.

CZYTAJ: „Rozwój szkolnictwa zawodowego na niespotykaną skalę”. W Polsce powstanie 120 branżowych centrów umiejętności

Zdaniem Orłowskiej, Laboratoria Przyszłości są fundamentem nowoczesnej szkoły, która polega nie tylko na wyczytywaniu wiedzy z książek, ale też na doświadczaniu jej poprzez eksperymenty. – Nasi edukatorzy są gotowi, aby razem z nauczycielami i uczniami powstawały scenariusze zajęć, które będzie można wykorzystywać nie tylko na przedmiotach technicznych, ale także takich, jak język polski czy historia. Ogranicza nas tylko wyobraźnia – stwierdziła.

Lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk poinformowała, że w ramach programu szkoły podstawowe w województwie lubelskim zyskały pomoce naukowe o wartości 58 mln zł. – Wielka wartość tego programu polega na jego powszechności. Wszystkie szkoły, a zarazem uczniowie, zyskali takie same szanse – wyjaśniła.

1 września we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce ruszyły Laboratoria Przyszłości. Ich koszt wyniósł w sumie miliard złotych. 11 tysięcy 800 szkół wyposażonych zostało w nowoczesny sprzęt.

EwKa / PAP / opr. ToMa

Fot. EwKa

Exit mobile version