Muzeum Narodowe w Lublinie otrzymało fundusze na rozwój dostępności. Placówka dostała blisko 250 tys. złotych w ramach programu „Kultura bez barier”.
– Staramy się być dostępni dla osób z różnymi niepełnosprawnościami – mówi dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska. – W większości muzeum są zlikwidowane bariery architektoniczne. „Ostatnia prosta” to platforma, którą zamontujemy dzięki temu programowi. Pętle indukcyjne, tyflografy, a nawet zwiedzanie naszej kaplicy metodą np. Braille’a od dłuższego czasu jest już możliwe.
CZYTAJ: „Magia Starożytnego Egiptu” w Lublinie. Muzeum Narodowe zapowiada wyjątkową wystawę [ZDJĘCIA]
– Dzięki tym funduszom nasza sala wykładowa będzie dostępna dla osób poruszających się na wózkach – dodaje Małgorzata Siedlaczek z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie. – Uda nam się zakupić specjalny podnośnik oraz rampę, żeby osoby poruszające się na wózkach mogły tam komfortowo samodzielnie dotrzeć. Postanowiliśmy zrealizować audiodeskrypcję całego budynku i wszystkich wystaw stałych, tak, żeby osoby niewidome mogły swobodniej poruszać się po tej przestrzeni.
Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Program potrwa do końca czerwca 2023 roku.
CZYTAJ: Lublin: co stało się ze schodami przed Zamkiem? Są teraz czerwono-zielone [ZDJĘCIA]
InYa / opr. WM
Fot. archiwum