Narodowe Czytanie. „Ballady i romanse” zabrzmią w Lublinie

800px wankowicz adam mickiewicz 2022 09 02 231413

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza będą lekturą podczas 11. edycji Narodowego Czytania, która odbywa się w sobotę 3 września.

Jak co roku w akcję włącza się nasze radio. Na antenie Polskiego Radia Lublin w postacie z ballady „Lilie” wcielą się dziennikarze rozgłośni oraz Radia Freee (Barbara Wróbel, Kinga Szymanek, Jarosław Zoń, Paweł Typiak, Aleksander Brudziński i Filip Janowski) – a także prezes Polskiego Radia Lublin Mariusz Deckert i redaktor naczelna naszej rozgłośni Małgorzata Piasecka. Dla naszych słuchaczy przygotowaliśmy osiem części, które będą emitowane po wiadomościach od godz. 12.07 do 19.07.

CZYTAJ: Narodowe Czytanie w Radiu Lublin

W Lublinie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza będą czytane jednocześnie od godziny 12:00 do 16:00 na placu Litewskim i na schodach Ratusza. Wśród zaproszonych gości są parlamentarzyści, osoby duchowne, artyści i przedstawiciele różnych instytucji. Wcześniej, bo od 11.00, w Narodowe Czytanie włączy się Wojewódzka Biblioteka Publiczna. W godzinach 12:00-15:00 odbędzie się ono w Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS. Również w małym foyer Teatru im. Juliusza Osterwy od 18:00 zabrzmią „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

CZYTAJ: Za tydzień Narodowe Czytanie „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza

– Myślę, że w ciągu 200 lat od powstania „Ballad i romansów” nastąpiła jednak zmiana w języku polskim, więc troszeczkę trzeba się w nie wczytać, skupić. I już samo to stanowi wielką przyjemność. Ponadto jest to język niezwykle piękny, barwny. Ma też wielki wpływ na kształtowanie naszej tożsamości narodowej – zachęca do udziału w Narodowym Czytaniu lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk.

Patronat medialny nad wydarzeniem w Lublinie sprawuje Polskie Radio Lublin.

W akcji Narodowego Czytania będą uczestniczyć także Chełm, Puławy, Zamość, Biała Podlaska i inne miejscowości Lubelszczyzny.

Narodowe Czytanie w Puławach i Chodlu

W Puławach akcję koordynują Centralna Biblioteka Rolnicza Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Klasyk”. Od godziny 10.00 w czytelni biblioteki będzie można przeczytać i posłuchać ballad Adama Mickiewicza.

O tej samej porze Narodowe Czytanie rozpocznie się także we wsi Osiny w gminie Chodel. Tam od sześciu lat organizuje tą akcję sołtys Irena Piątek. W tym roku dzieło Adama Mickiewicza czytać będą między innymi: władze gminy, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych oraz różnych instytucji z terenu powiatu opolskiego. 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta Polski od 2012 roku. Lekturą pierwszej edycji był „Pan Tadeusz”. W kolejnych latach czytano między innymi: „Potop”, Quo vadis”, „Wesele” czy „Moralność Pani Dulskiej”.

Zbiór „Ballady i romanse”, który został opublikowany w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza, dał początek dziejom poezji romantycznej w Polsce. Znaczenie tego cyklu wierszy dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru poezji polskiego wieszcza.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej i polskie nowele.

Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez poznawanie największych dzieł literatury polskiej.

TSpi / KovA / ŁuG / opr. ToMa

Na zdj. Walenty Wańkowicz – „Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale”, 1827–1828, fot. wikipedia.org

Exit mobile version