Nauka dla wszystkich. Niezwykłe atrakcje lubelskiego festiwalu

img 20220912 155027 2022 09 12 184257

Blisko półtora tysiąca projektów przygotowali organizatorzy 18. Lubelskiego Festiwalu Nauki dla uczestników i chętnych do zgłębiania wiedzy. Głównym koordynatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

XVIII Lubelski Festiwal Nauki rozpoczął niedzielny piknik naukowy na placu Teatralnym w Lublinie. Badacze i studenci opowiadali o swoich naukowych pasjach. Mówili też o tym, jak wiele wspólnego mają badania naukowe z naszym codziennym życiem.

CZYTAJ: Deszcz nie przepłoszył młodych badaczy. Naukowy piknik z atrakcjami

– Tamujemy krwawienie tętnicze – mówi dr Beata Chilimoniuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Jak tętnica pęka, jedna osoba musi punktowo przycisnąć ręcznie, a ktoś szuka paska albo stazy – i wtedy dociskamy.

Nauka pierwszej pomocy, a także porady z zakresu zdrowia znaleźć można w wielu projektach w festiwalowym tygodniu, bo właśnie dziś na uczelniach rozpoczęły się projekty, pokazy, warsztaty i wydarzenia specjalne – dziś pod hasłem „Ogrody żywności”.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelski Piknik Naukowy

– To są warsztaty inauguracyjne, nasz wydziałowy LFN – mówi Dorota Teterycz z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Warsztaty przeprowadza u nas pan Piotr Skwarek, który jest szefem kuchni w restauracji Włoska sztuka i prezentuje nam dzisiaj kilka dań z kuchni włoskiej, bazujące głównie na makaronie. Będą dania na słono, na słodko, makarony w różnych kolorach. W piekarniku pieką się brzoskwinie z tymiankiem, masłem i likierem amaretto. Jeszcze z tym czekoladowym makaronem będzie to się rewelacyjnie komponowało.

– Będziemy smażyć szczawie do ravioli z palonym masłem – mówi szef kuchni. – Ciasto mamy gotowe – sześć ciast, ręce mało nie odpadły, więc podziw. I za chwilę będziemy wałkować i składać. Może być i smaczne jedzenie, i zdrowe jedzenie. Można to pogodzić. Trzeba używać dobrych olejów, mniej tłuszczów, śmietany jak najmniej, dużo warzyw, dużo ziół.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelski Festiwal Nauki – zajęcia z fizyki

– Jest bardzo fajnie. Dużo się tutaj uczymy. Miałam w planie studia dietetyczne, a tu jest naprawdę fajnie i zastanawiam się, czy tu nie przyjść – mówi jedna z odwiedzających.

Każdego dnia w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbywają się wydarzenia specjalne – jutro (13.09) pod hasłem „Ogrody podróży”. Na wykłady ze specjalnymi gośćmi zaprasza dr Monika Baczewska-Ciupak z UMCS: – We wtorek odbędzie się wykład popularno-naukowy prof. Andrzeja Kokowskiego. Wiemy, że prof. Kokowski rozsławił Lubelszczyznę badaniami nad Gotami, stała się dzięki niemu ważnym punktem na mapie naukowej – uwaga! – Europy. Tytuł wykładu pana profesora brzmi „Odczep się, archeologio, czyli archeolog w podróży”. We wtorek o godzinie 13.00 zostanie wyemitowany popularno-naukowy, nagrany wcześniej wykład dr. Irvinga Finkela, który jest kustoszem Muzeum Brytyjskiego, światowej sławy asyriologiem. Pan doktor opowie nam podczas wykładu zatytułowanego „Gardens of Travel” o początkach medycyny roślinnej w starożytnej Mezopotamii, właśnie w ogrodach babilońskich, o niezwykłych roślinach, które ówcześnie wykorzystywano w ziołolecznictwie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wernisaż wystawy „Tajniki botaniki” 

Będą też porady dotyczące pielęgnacji trawnika: – Trawy mają bardzo płytki system korzeniowy – mówi Halina Lipińska z Katedry Łąkarstwa, Kształtowania Krajobrazu UP w Lublinie. – Jeżeli przygotowujemy podłoże pod wysiew, to jest jakieś 10-15 cm właściwego podłoża. Ważnym zabiegiem jest piaskowanie, zwłaszcza jeżeli są to gleby bardzo ciężkie, zwięzłe, to ten piasek pozwala, że te stosunki wodno-powietrzne są lepsze. Zapraszam 13 września od godziny 10.00 do 16.00 będziemy prowadzić porady jak zakładać, jak pielęgnować trawnik – jednym słowem: „Zadbaj o swój trawnik” w ramach Lubelskiego festiwalu Nauki. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – wszystko będzie się rozgrywać na patio. Będzie tutaj troje pracowników, którzy się tym zajmują i te porady będziemy świadczyć.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Rośliny w szklarni Ogrodu Botanicznego UMCS

– Byliśmy na warsztatach „Rośliny pod mikroskopem” – mówi Ewelina Rosińska, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Krężnicy Jarej. – Były to 1,5-godzinne warsztaty z panią doktorantką. Robiliśmy preparaty oglądaliśmy je pod mikroskopem. To bardzo ciekawa lekcja biologii dla klasy piątej.

– Braliśmy pod mikroskop pomidora, paprykę i patrzyliśmy, jak to wszystko wygląda – mówią dzieci.

Na Politechnice będzie wiele technicznych projektów, a także pokazy pojazdów specjalnych – mówi dr. inż. Leszek Gardyński. – Będzie zabytek z 1956 roku w wersji pogotowie techniczne, będzie Syrena na gąsienicach, Żuk, Rysiek, nasza perełka – trenażer czołgowy odtworzony w Politechnice.

CZYTAJ: Pokazy, warsztaty czy tworzenie ogrodów. W Lublinie rozpoczyna się Piknik Naukowy

Szczegółowe informacje o projektach przygotowanych przez lubelskie uczelnie, Urząd Miasta Lublin, a także ponad 20 instytucji współtworzących wydarzenie na stronie festiwal.lublin.pl.

18. Lubelski Festiwal Nauki potrwa do piątku (16.09).

SzyK/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version