Był czas, kiedy na lubelskiej scenie występowały gwiazdy przedwojennego kina: Jerzy Pichelski, Irena Malkiewicz. Związani z nią byli Karol Borowski i Antoni Różycki, przedwojenni znani reżyserzy i aktorzy. Borowski był m.in. reżyserem „Wesela Fonsia”, czyli ostatniego spektaklu, zrealizowanego w Teatrze Narodowym w Warszawie przed wrześniem 1939 roku. Z funkcji jednego z najważniejszych reżyserów Teatru Narodowego przeniósł się do Lublina, gdzie przez jeden sezon był kierownikiem artystycznym. To w Lublinie uczył się zawodu Wiesław Michnikowski. Dr Jarosław Cymerman, teatrolog, krytyk teatru, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego im Z. Raszewskiego, wykładowca akademicki związany z UMCS, pisze o tym w wydanej właśnie nakładem Wydawnictwa UMCS książce „Sezony pierwsze i ostatnie. Teatr Miejski w Lublinie w latach 1944-1949”. Zdaniem Jarosława Cymermana lata 1944-1949 ilustrują nie tylko lubelską scenę teatralną, ale również pokazują pewien przełom w teatrze. Jest to bowiem z jednej strony początek istnienia Polski Ludowej, z drugiej zaś koniec istnienia przedwojennego teatru. O książce i lubelskim teatrze Miejskim porozmawiamy w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Egzemplarz książki jej autor przyniesie w prezencie.
„Szatański pomiot” Zoltána Mihály Nagy w tłum. Daniela Warmuza, to książka, która znalazła się wśród finałowej siódemki powieści nominowanych do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureat ogłoszony zostanie podczas gali 15 października. Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Przyznawany jest za najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku polskim w roku poprzednim. „Szatański pomiot” węgierskiego pisarza Zoltána Mihály Nagy opublikowany został przez Warsztaty Kultury w Lublinie w serii „Wschodni ekspres”. Przemysław Głuchowski, koordynator projektu Wschodni Ekspres opowie o książce w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”, a także przyniesie egzemplarz w prezencie dla słuchaczy.
Po raz drugi odbędzie się „Etno Młyn. Festiwal Sztuki Landart’u i Kultury Ludowej”. Na terenie dawnego młyna we wsi Dorohucza organizuje go 24 września Fundacja Krajobrazy. Będzie „wystawa w przestrzeni”, którą tworzyć będą instalacje Landart, zaprezentowane zostaną prace lokalnych artystów, wyroby Koła Gospodyń Wiejskich, odbędą się też warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty lokalnej kapeli ludowej i muzyki etno. Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu i szef Fundacji Krajobrazy będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
W 332 odcinku słuchowiska „Bazarek” Lucjan próbuje ustalić z Zosią przepis na sałatkę z buraków:
Fot. nadesłane