Niemcy: dziś uroczysty pochówek prochów i szczątków polskich więźniarek KL Ravensbrück

raven 1 2022 09 06 085837

Uroczysty pochówek prochów i szczątków polskich więźniarek KL Ravensbrück, które odnaleźli w 2019 r. pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, odbędzie się we wtorek (06.09) na cmentarzu w Fuerstenbergu (Niemcy). To tam, w podziemiach kaplicy, w latach 1940-43 palono zwłoki więźniarek i zakopywano w nieoznaczonych grobach.

Oficjalne przekazanie przez Instytut Pamięci Narodowej do kolekcji Muzeum Ravensbrück artefaktów odnalezionych w trakcie prac archeologicznych prowadzonych w 2019 r. przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpocznie wtorkowe uroczystości o godz. 10.30.

CZYTAJ: IPN odnalazł prochy polskich ofiar Ravensbrück

Na godz. 12.00 zaplanowana została msza św. polowa w miejscowości Fuerstenberg, położonej ok. 2 km od KL Ravensbrück, po drugiej stronie jeziora. O godz. 14.00 na cmentarzu w Fuerstenbergu odbędzie się natomiast uroczysty pogrzeb ofiar. Jak przekazał IPN, w latach 1940–1943 na tamtejszym cmentarzu w podziemiach kaplicy, która istnieje do dziś, palono zwłoki więźniarek, w tym Polek, a prochy zakopywano w nieoznaczonych grobach.

„W 1989 r. w czasie kopania grobu na cmentarzu zostały odkryte urny. Na urnach były metalowe tabliczki z imionami i nazwiskami oraz datami urodzin więźniarek. Na wieczkach zapisano także datę kremacji i numer listy obozowej oraz nazwę miejscowości Fuerstenberg, gdzie dokonano kremacji. Wieczka urn trafiły do miejscowego muzeum” – przekazano.

Jak dodano, dopiero w 2019 r. pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN mogli rozpocząć prace na cmentarzu w Fuerstenbergu.

„Już pierwszego dnia poszukiwań odnaleziono urny zawierające prochy i szczątki zamordowanych Polek. Zachowały się też aluminiowe plakietki i tabliczki szamotowe, na których zostały wybite dane ofiar: ich imiona, nazwiska, daty urodzin i śmierci, a nawet numery z listy krematoryjnej” – podano.

Na ich podstawie, jak poinformował IPN, zidentyfikowano 45 ofiar, m.in. Henrykę Dembowską z córką Małgorzatą, siostry Poborcówny – Irenę i Halinę, Zenonę Kierską, Krystynę Niemirycz. Odnaleziono również metalowe fragmenty ubrań i zapinki.

W uroczystościach uczestniczą dziennikarki Polskiego Radia Lublin, Magdalenia Grydniewska i Kinga Hendzel, które dokumentowały mikrofonem i aparatem fotograficznym kolejne wydarzenia związane z odkrywaniem ponurej historii  KL Ravensbrück.

CZYTAJ: 07.04.2019 Reportaż Magdy Grydniewskiej „Listy z Ravensbrück”

W 2017 roku powstał wielokrotnie nagradzany reportaż Magdaleny Grydniewskiej pod tytułem „Listy z Ravensbrück”, o niemieckich eksperymentach medycznych w KL Ravensbrück. Audycja opowiada o listach pisanych moczem przez lubelskie harcerki więzione w tym obozie. Listy do Muzeum pod Zegarem w Lublinie przekazały historykom potomkinie więźniarek. Harcerki podawały listę operowanych, rodzaj eksperymentów i nazwiska oprawców. W ten sposób świat dowiedział się o hitlerowskich zbrodniach w Ravensbrück.

CZYTAJ: Wernisaż wystawy Kingi Hendzel „Nie do zobaczenia – listy z Ravensbrück”

Obóz w Ravensbrück, położony ok. 80 km od Berlina otwarto w 1939 r. Przyjmuje się, że przeszło przez niego ok. 100-120 tys. kobiet i dzieci oraz ok. 20 tys. mężczyzn. Ok. 30 tys. więźniów zostało zamordowanych.

Najliczniejszą grupę wśród więźniarek – ok. czterdziestotysięczną – stanowiły Polki. Na Polkach wykonywano zbiorowe egzekucje, a także pseudonaukowe, brutalne eksperymenty.

W sierpniu 1944 r. rozpoczęła się w obozie akcja zacierania śladów zbrodniczej działalności. Polegała ona przede wszystkim na mordowaniu świadków. Wiele więźniarek brało też udział w marszach ewakuacyjnych na zachód, tzw. marszach śmierci.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wernisaż wystawy Kingi Hendzel „Nie do zobaczenia – listy z Ravensbrück”, Lublin, 21.09.2017, fot. Piotr Michalski

W 1945 r., w akcji tzw. „białych autobusów” Szwedzkiego Czerwonego Krzyża wywieziono do Szwecji i Danii – jak szacują historycy – nawet kilkanaście tysięcy osób, w tym nawet około 5 tys. Polek i Polaków. Obóz został wyzwolony 30 kwietnia 1945 r. przez wojska radzieckie. Znajdowało się w nim jeszcze około 2 tysięcy więźniarek. W 1959 r. uruchomiono Narodowe Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück obejmujące wybrzeże jeziora Schwedtsee.

PAP / RL / opr. PrzeG

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version