Nowe biotechniologie i biologia molekularna. Międzynarodowy zjazd w Lublinie

kul 150922 004 2022 09 15 110311 2022 09 16 225933

W Lublinie trwa V Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej. W spotkaniu biorą udział naukowcy i praktycy, którzy przedstawiają aktualny stan wiedzy, wyniki badań oraz wyzwania na przyszłość. Konferencja ma charakter międzynarodowy.

ZOBACZ ZDJĘCIA: V Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej

– Wiele tematów poświęconych jest terapiom nowotworowym – mówi prof. Ryszard Maciejewski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Największe wyzwanie dla terapii spersonalizowanej to głównie onkologia. Liczba wszystkich nowotworów rośnie dramatycznie i będzie rosła. I to wszystko ogniskuje się jak w soczewce w biologii molekularnej.

CZYTAJ: Medycy i biolodzy dyskutują na KUL-u. Międzynarodowa konferencja w Lublinie

Nad nowymi technologiami celowanego dostarczania leków pracuje doktor Rafał Zieliński z MD Anderson Cancer Center z Houston w USA. – Chodzi o zastosowanie nowej cząsteczki, nowej antracykliny do leczenia ostrej białaczki szpiczakowej. Cząsteczka ta znajduje się w badaniach klinicznych. Mimo że została odkryta zsyntetyzowana i opisana przez MD Anderson, badania kliniczne prowadzone są między innymi w Polsce.

Organizatorem konferencji jest Polskie Towarzystwo Biologii Medycznej. Zjazd odbywa się w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia ta planuje od przyszłego roku kształcenie na kierunku lekarskim.

W sobotę (17.09) trzeci dzień zjazdu. O godz. 9:00 zaplanowano sesję młodych naukowców.

SzyK / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version