Szkoły w województwie lubelskim uroczyście zainaugurowały rok szkolny. To dla uczniów okres sporych zmian – do matury po raz pierwszy podejdą czwartoklasiści, a w planie zajęć pojawią się nowe przedmioty. Wzorem poprzedniego roku na dalszą pomoc ze strony samorządów mogą liczyć uczniowie z Ukrainy
Kuratorium Oświaty w Lublinie poinformowało, że szkoły w województwie lubelskim nie mają problemów z brakami kadry nauczycielskiej. Zajęcia w większości z nich będą odbywać się w normalnie.
CZYTAJ: Dziś rozpoczęcie roku szkolnego. Uczniów czekają zmiany
Kurator Teresa Misiuk zapewnia, że nauka będzie prowadzona zdalnie tylko w kilku placówkach: – Szkoły są dobrze przygotowane do tego, by rozpocząć, co ważne – w formie stacjonarnej, pracę. Natomiast mamy pojedyncze sytuacje, gdzie nie dobiegły końca zaplanowane wcześniej remonty – stąd w niektórych szkołach nastąpi lekkie przesunięcie. Korzystając z nowych przepisów, na początku będą korzystać ze zdalnej edukacji.
Nadchodzący rok szkolny to okres dużych zmian. Nauczycielom zmieniają się stopnie awansu zawodowego. Droga do niego będzie teraz krótsza. Uczniów także czekają zmiany – jedna z nich dotyczy wprowadzenia nowego przedmiotu – historia i teraźniejszość zastąpi wiedzę o społeczeństwie. W szkołach pojawi się też nowa odsłona przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Uczniowie od VIII klasy szkoły podstawowej będą poznawać elementy cyberbezpieczeństwa oraz uczyć się obchodzenia z bronią. Kolejna zmiana dotyczy wprowadzenia do szkół pedagogów specjalnych – takie osoby mają pojawić się w każdej placówce.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Ślubowanie pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej nr 58 w Lublinie
– To bez wątpienia zmiana potrzebna od dawna – przyznaje wiceprezydent Lublina Mariusz Banach: – Pedagodzy specjalni z założenia pracują z dziećmi i młodzieżą ze specjalnymi potrzebami, czyli z dziećmi, które mają orzeczenia o potrzebie specjalnego kształcenia. My dzisiaj mamy w większości naszych placówek oświatowych takie dzieci i młodzież. Te osoby są nie tylko w szkołach specjalnych, a przede wszystkim w szkołach ogólnodostępnych.
– Ciężko tę decyzję krytykować, bo ona jest po prostu potrzebna – mówi Jakub Dwornik, uczeń lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. – Jest to krok w dobrą stronę. Na pewno jest to zmiana na plus, aczkolwiek nie jest to jeszcze krok wystarczający, który, moim zdaniem, odpowiadałby w pełni na zapotrzebowanie, jakie w tej chwili jest. Problemy psychiczne dotyczą bardzo dużej części młodego społeczeństwa. Nie mówię tylko o tej teoretycznej młodzieży, do 18 roku życia, ale również o młodzieży dużo młodszej, o osobach nawet w wieku wczesnoszkolnym. To nie jest kwestia tego, że problem jest w tej szkole, bo jest taki a nie ani inny rygor, czy w innej szkole. Ten problem jest wszędzie.
Kuratorium Oświaty w Lublinie zdementowało informację dotyczącą zmian w sposobie wystawiania zwolnień lekarskich z zajęć wychowania fizycznego. Nadal będzie mógł je wystawiać lekarz rodzinny, a nie wyłącznie specjalista.
Tegoroczny rok szkolny będzie wyjątkowy także ze względu na uchodźców z Ukrainy. Wiceprezydent Banach przypomina, że do lubelskich placówek będzie chodziło ponad 2000 ukraińskich dzieci: – W niektórych szkołach pojawią się nowe oddziały, które my nazywamy oddziałami przygotowawczymi. W ubiegłym roku udało nam się zatrudnić 50 nauczycieli z Ukrainy, w tym roku zwiększamy tę liczbę do 70. Pojawią się również asystenci kulturowi. My wiemy, że ci uczniowie będą zaopiekowani w szkołach pod każdym względem – takiej zwykłej opieki, ale też pomocy w tłumaczeniu, tłumaczeniu dokumentów, zdobywaniu ich.
Wszyscy ukraińscy nauczyciele, którzy pracują w lubelskich szkołach w charakterze asystentów nie są opłacani z budżetu miasta. Program finansuje amerykańska organizacja Care. Dyrektorzy lubelskich szkół zgodnie przyznają, że największa obawa dotyczy teraz rosnących kosztów energii, które w sezonie grzewczym mogą być dla większości placówek zabójcze.
Miejska inauguracja roku szkolnego w Lublinie odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica. W trakcie uroczystości oficjalnie otwarto nowoczesną halę sportową.
Jutro w całym województwie w szkolnych ławkach zasiądzie ponad 300 000 uczniów – z Polski i Ukrainy.
FiKar/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski