W powiecie hrubieszowskim ukończono budowę pierwszej w województwie lubelskim szerokopasmowej sieci światłowodowej. Ponad 12 tysięcy gospodarstw domowych i 43 jednostki oświatowe otrzymały stały dostęp do Internetu.
– Polska Cyfrowa wyglądałaby dużo gorzej, gdyby nie inicjatywy lokalnych przedsiębiorców, takie jak lokalne sieci kablowe – zaznacza przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski. – W program Polska Cyfrowa zaangażowane są duże firmy, które kładą światłowody w całej Polsce. Ale ten światłowód trzeba jeszcze czymś zakończyć i zapukać do konkretnego domu, do konkretnego człowieka i porozmawiać z nim, aby ta sieć żyła. I to jest zadanie właśnie lokalnych przedsiębiorców; nie tych gigantów, globalnych korporacji, tylko przedsiębiorców działających na danym terenie. I to dzieje się w Hrubieszowie. Dlatego tutaj przyjechaliśmy i doceniamy pracę tych lokalnych firm.
– Projekt, który realizujemy w ramach rządowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, ma na celu podłączenie szybkiego Internetu na wsi, tam, gdzie ludzie mieszkają daleko od siebie i trzeba tego kabla zbudować dużo. Podpisywaliśmy umowę dotacyjną jako ostatni w konkursie, a dzisiaj możemy się pochwalić, że kończymy budowę jako pierwsi w województwie – oznajmił Łukasz Pałucki, prokurent w Hrubieszowskiej Telewizji Kablowej. – Nasza sieć dociera do 12317 domów. W tych wszystkich domach Internet nie będzie wolniejszy niż 100 Mb/s.
– Światłowód mam już od 6-7 miesięcy. Jestem z niego bardzo zadowolona. Poprzednio mieliśmy Internet radiowy. Nie był on najlepszy. Przy dużym wietrze lub deszczu po prostu go nie było. Teraz jest stałe łącze i nie przerywa – mówi jedna z mieszkanek. – Jest OK. Jednocześnie każdy w domu coś robi i nie ma problemu z Internetem. Światłowód był w ciągu miesiąca od zgłoszenia.
– Samorząd województwa zainwestował kilkaset milionów złotych w sieć szerokopasmową regionu, która miała sprowadzić światłowody do każdej części województwa. Dziś jest symboliczny dzień zakończenia takiego projektu w powiecie hrubieszowskim. Ponad 12 tys. gospodarstw domowych otrzymało tutaj szybki Internet. To wyrównuje szanse gospodarcze i cywilizacyjne regionu lubelskiego i tej jego części, gdzie dochody ludności są niższe i gospodarka gorzej się rozwija – stwierdził wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa.
– Ta sieć to 450 kilometrów kabli światłowodowych, maszty radiowe i ogromna infrastruktura, która została zbudowana w powiecie hrubieszowskim, na końcu województwa. Jesteśmy z tego dumni. Udało nam się to zrobić między innymi dlatego, że współpracujemy z gminami – dodaje Łukasz Pałucki.
CZYTAJ: Fotonika to lubelska specjalność. Miliony na lasery i światłowody
– W wielu gminach była ścisła współpraca do tego stopnia, że to lokalni samorządowcy sami się w to angażowali. Wiedzieli bowiem, jak jest to cenna rzecz dla mieszkańców. Dzisiaj Internet jest właściwie tak ważny jak prąd elektryczny, a nawet ważniejszy, bo prąd można wytworzyć sobie z paneli słonecznych czy elektrowni wiatrowych. Natomiast w przypadku Internetu trzeba połączyć się ze światem. To nie jest tylko rozrywka, ale dzięki Internetowi można pracować, rozwijać swój biznes. To bardzo duża szansa dla regionu – tłumaczy Witold Kołodziejski.
CZYTAJ: Lubartów kolebką światowego światłowodu? Nowe perspektywy i miejsca pracy
– To bardzo ważny dzień również dla wszystkich jednostek publicznych, bo szybki i stabilny Internet to oczywistość. Bardzo cieszę się, że te inwestycje wreszcie zbliżają się do końca i wreszcie mieszkańcy regionu będą mogli korzystać z tego dobrodziejstwa, które w wielu częściach Polski jest czymś normalnym – dodał wicemarszałek Michał Mulawa
Projekt został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Całkowita wartość projektu wynosi niemal 70 mln, w tym wkład Unii Europejskiej to ponad 47 mln złotych.
AP / opr. ToMa
Fot. Tadeusz Marczewski / nadesłane. Wideo dzięki uprzejmości Hrubieszowskiej Telewizji Kablowej