Polska kupi lekkie myśliwce z Korei. Umowa podpisana

samolot 2 2022 09 16 152457

Wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak podpisał w piątek (16.09) umowę na dostawę dla polskich sił zbrojnych 48 koreańskich lekkich samolotów bojowych FA-50. – Otwierają się nowe perspektywy przed polskimi siłami zbrojnymi; to skok generacyjny – przekonywał Błaszczak.

W piątek w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę dla polskich sił zbrojnych 48 koreańskich lekkich samolotów bojowych FA-50.

– To kolejny historyczny dzień, kiedy otwierają się nowe perspektywy przed polskimi siłami zbrojnymi – mówił Błaszczak podczas uroczystości.

CZYTAJ: Minister Błaszczak: W przyszłym roku dwanaście koreańskich samolotów FA-50 trafi do Polski

Szef MON podkreślił, że nowe samoloty FA-50 zastąpią stare MiGi-29, zaś zmianę tę uznał za skok generacyjny. – 48 samolotów FA-50 będzie znaczącym wzmocnieniem polskich sił powietrznych – dodał.

Zwracał również uwagę, że koreańskie samoloty wywodzą się z tej samej rodziny, co samoloty F-16 i F-35. – Pilot F-16 czuje się w samolocie FA-50 jak u siebie – mówił Błaszczak.

CZYTAJ: Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na zakup czołgów i haubic z Korei Południowej

– Zamawiając nowoczesną broń dla wojska polskiego kierujemy się czterema kryteriami: potrzeby, nowoczesności, szybkości i pewności dostaw, kompatybilności. Wszystkie te kryteria są spełnione dzięki naszej współpracy z Koreą Południową – oświadczył wicepremier.

Pierwsze 12 samolotów FA-50 trafi do Polski w przyszłym roku. Jak mówił Błaszczak, będą one skonfigurowane w taki sposób, w jaki są wykorzystywane przez siły Korei Południowej. Z kolei kolejne 36 samolotów będzie skonfigurowanych zgodnie z dodatkowymi wymaganiami polskich sił powietrznych. Zapowiedział, że w listopadzie br. pierwsi polscy piloci polecą do Korei Południowej żeby szkolić się na FA-50.

– Umowy zawierają także pakiet szkoleniowy wraz z trenażerami, symulatorami, pakiet logistyczny. Jesteśmy umówieni także co do tego, że w Polsce powstanie centrum serwisowe na bazie współpracy Korea Aerospace Industries z Polską Grupą Zbrojeniową – powiedział Błaszczak.

Jak zapowiedział wicepremier, zadaniem nowych koreańskich samolotów będzie patrolowanie nieba nad Polską i innymi państwami NATO. – Naszym celem jest tak wzmocnić polskie siły powietrzne, tak wzmocnić w ogóle polskie siły zbrojne, żeby odstraszyć agresora. Jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie pokój na świecie. Naszym celem jest to, żeby odstraszając agresora utrzymać pokój na świecie – oświadczył szef MON.

To początek końca postsowieckich myśliwców w polskiej armii

– Podpisanie umów za zakup 48 koreańskich samolotów FA-50 to początek końca postsowieckich myśliwców w polskiej armii; planujemy, że w 2028 roku polscy piloci będą latać już wyłącznie na kompatybilnych ze sobą maszynach F-16, F-35 i FA-50 – powiedział w piątek (16.09) prezydent Andrzej Duda.

W piątek w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał dwie umowy na dostawę dla polskich sił zbrojnych 48 koreańskich lekkich samolotów bojowych FA-50.

Duda powiedział, że podpisanie tych umów to niezwykle ważny moment w dziejach polskich sił zbrojnych. Zwrócił uwagę, że dla polskiego lotnictwa wojskowego zdecydowane zmiany rozpoczęły się wraz z programem F-16, kiedy to pierwsze amerykańskie myśliwce przybyły do Polski.

– To tak naprawdę rozpoczęło długi okres odchodzenia od sprzętu postsowieckiego w polskim lotnictwie, dzisiejszy dzień w symboliczny sposób wyznacza nam moment, kiedy rozpoczynamy zamykanie tamtego długotrwałego okresu, kiedy rozpoczyna się początek końca obecności postsowieckich samolotów myśliwskich w naszej przestrzeni powietrznej, w dyspozycji naszej armii – powiedział prezydent.

Podkreślił, że realizacja programu zakupu dla polskich sił zbrojnych myśliwców FA-50 umożliwi polskiej armii całkowitą rezygnacje z dalszego użytkowania rosyjskich MIG-ów-29 i Su-22. Jak mówił Duda, polscy piloci bojowi będą docelowo używali wyłącznie samolotów z szeroko pojętej rodziny Lockheed Martin, czyli F-16, F-35 i właśnie FA-50, które powstały we współpracy z amerykańskim koncernem.

– Planujemy, że ten moment ostatecznie nastąpi w roku 2028, kiedy to w pełni zrealizowane zostaną te dwie umowy, które zostały zatwierdzone przez premiera (Błaszczaka). 48 samolotów myśliwskich FA-50 będzie wówczas już strzegło naszego, polskiego nieba – podkreślił prezydent.

Zwrócił uwagę, że amerykańskie F-16 i F-35 oraz koreański FA-50 to samoloty z jednej rodziny. – To są samoloty, które mają wspólne DNA, są kompatybilne, nie tylko zatem piloci po stosunkowo niewielkim przeszkoleniu będą mogli wzajemnie używać tych maszyn, ale przede wszystkim są to samoloty które mogą ze sobą ściśle kooperować, wspólnie wykonywać zadania w powietrzu (…). Będziemy mieli w dyspozycji polskich sił powietrznych pełną specjalizację myśliwską umożliwiającą wyspecjalizowane wykonywanie różnego rodzaju zadań i misji – podkreślił Duda.

Zapewnił, że pozyskanie FA-50 to absolutnie nie jest koniec zakupów dla polskiego lotnictwa myśliwskiego. 

Lekkie myśliwce z Korei za 3 mld dolarów

– Wartość zatwierdzonych w piątek umów wykonawczych na dostawy lekkich myśliwców FA-50 z Korei Południowej wyniesie ok. 3 mld dolarów – poinformował rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.

W piątek w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim (woj. mazowieckie) wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził dwie umowy wykonawcze na dostawy samolotów szkolno-bojowych FA-50 produkcji Korea Aerospace Industries.

Wartość umów na 12 maszyn, które mają być dostarczone w przyszłym roku w obecnie dostępnej konfiguracji, to ok. 700 mln dolarów, za 36 maszyn w wariancie FA-50 PL, dostosowanych do wymagań polskich Sił Powietrznych – wyposażonych m.in. w radar AESA i zdolnych do tankowania w powietrzu – Polska ma zapłacić 2,3 mld dolarów – poinformował rzecznik AU.

Kolejne przewidywane umowy mają dotyczyć zakupu uzbrojenia, transferu technologii – tu rozmowy z KAI prowadzi Polska Grupa Zbrojeniowa – oraz doprowadzenia samolotów z pierwszej transzy do standardu FA-50 PL.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. @MON_GOV_PL

Exit mobile version