Umiejętność liczenia procentu, znajomość skutków i mechanizmów inflacji, ryzyka inwestycji – to wiedza potrzebna, aby podejmować dobre decyzje finansowe. Badania pokazują jednak, że poziom podstawowej wiedzy i kompetencji finansowych Polaków jest średni – mówił w Polskim Radiu Lublin ekonomista prof. Andrzej Cwynar.
Według jednego z badań międzynarodowych kompetencje finansowe ma 42 procent Polaków – dla porównania w Czechach było to prawie 60 procent, w Skandynawii ponad 70 procent.
– Ten brak wiedzy i umiejętności przynosi realne konsekwencje – podkreśla prof. Cwynar. – Polacy tracą wskutek niskiej wiedzy finansowej, małych umiejętności finansowych. To są konsekwencje polegające na tym, że sięgamy po toksyczne produkty finansowe, nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób możemy wpaść w spiralę zadłużenia. Nie potrafimy tego policzyć. Możemy pożyczać za dużo, zbyt drogo, oszczędzać zbyt mało albo wcale nie oszczędzać, możemy stronić od inwestowania, kompletnie nie myśleć o emeryturze, nie rozważać ubezpieczeń.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Jak podkreśla prof. Cwynar przyczyną takiej niewiedzy bywa nieraz niechęć lub obawa przed zgłębianiem zasad ekonomii. Jego zdaniem w większości przypadków konsekwencje finansowe naszych decyzji można policzyć, dlatego trzeba „skruszyć barierę przed wejściem w świat pojęć finansowych” i starać się je poznać.
RCh/ opr. DySzcz
Fot. RL