Mural z okazji 70-lecia Polskiego Radia Lublin został odsłonięty na terenie naszej rozgłośni. Projekt dzieła przygotował ceniony artysta Dawid Ryski, a realizacją zajęli się profesjonaliści z Brain Damage Gallery.
Na muralu możemy zobaczyć m.in. kojarzące się z radiem słuchawki czy też symbol Lublina – Bramę Krakowską.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Odsłonięcie muralu z okazji 70-lecia Polskiego Radia Lublin
– Każde zadanie jest dla mnie wyzwaniem. Tutaj było o tyle prościej, że muzyka wypełnia większą część mojego życia – mówi w rozmowie z Tomaszem Maczulskim ilustrator i twórca radiowego muralu Dawid Ryski (na zdj. z lewej). – Na samym muralu razem z Cezarym, który jest osobą wykonującą ten projekt, zawarliśmy elementy, z jakimi nam się kojarzy radio. Dlatego mamy: studio nagraniowe, dziennikarkę czy realizatora dźwięku, płyty, szpulę. Jest też antena nadawcza oraz elementy związane z Lublinem: motocyklista symbolizujący lubelski żużel . Tych elementów jest sporo. Nie była to łatwa przeprawa, bo chciałem zmieścić jak najwięcej, ale też, żeby nie był to za bogato ilustracyjny projekt. Bo potem przełożenie go na ścianę, to jest zupełnie inna bajka.
– Pierwszy projekt był zupełnie inny. Ale później w głowie pojawił mi się odmienny pomysł, który finalnie potem przeobraził się w nasyconą kolorami i bogatą w detal ilustrację. Proces twórczy jest zawsze najgorszy. Czasami przychodzi szybko, a czasem trwa to kilka dni. Daleko mi do realizmu. Nigdy nie byłem fanem ilustracji realistycznej, zawsze to oscylowało wokół abstrakcji i stylistyki, która jest mi bliska. Chodzi o połączenie nowoczesności i prostoty; ilustracje, które towarzyszą nam od dziecka, mam na myśli książki, czy też podręczniki w latach 70. czy 80. – dodaje Dawid Ryski.
CZYTAJ: Mamy 70 lat! Mural na urodziny Radia Lublin
Co było największym wyzwaniem w tym projekcie?
– Najbardziej starałem się, aby to jakoś korespondowało z architekturą budynku. Na początku pierwszy pomysł był bardziej oszczędny, prosty i też na kolorze tła. Jednak ta prostota była za bardzo smutna: to był kolor złoty i czarny. Finalnie tych kolorów pojawiło się więcej. Zasiadając do każdego projektu na samym początku jest czysta kartka. Trzeba wpaść na jakiś pomysł, który połączy przedmioty wypisane na kartce, kojarzące mi się z danym projektem. W tym wypadku chodziło o radio, o 70-letnią tradycję Radia Lublin. To, co w głowie mi się pojawiło względem instytucji i tego czym się zajmuje, starałem się po trochu wprowadzić w projekt. Moja historia z Radiem Lublin zaczęła się jakieś 4 lata temu, kiedy z zespołem The Feral Trees graliśmy koncert tu w sali obok, więc samo radio miałem poznane od środka. Mniej więcej wiedziałem, jak wygląda, co może mnie naprowadzić na zrobienie tego projektu – stwierdza Dawid Ryski.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Malowanie specjalnego muralu z okazji 70-lecia Polskiego Radia Lublin
– Antena, która jest w centralnym miejscu tego projektu, była najprostszym skojarzeniem. Patrząc przez pryzmat innych ilustracji, które są bardziej zagmatwane i można się dopatrywać różnych elementów, stwierdziłem, że ten główny element radiowy powinien się pojawić, w szczególności okalające kółka – czyli emisja sygnału. One są zawarte w logotypie radia, więc to też skojarzenie, bez którego nie powstałby ten projekt. Na samym początku projektu pojawia się zarys geometryczny, który jest w tle. Myślę nad tym, w jaki sposób funkcjonowałoby to bez ilustracji. Następnie w oddzielnych plikach staram się stworzyć pojedyncze ilustracje, które finalnie nakładam tę geometrie. Geometria jest podstawą. To ten layout główny, a potem dochodzą elementy dodatkowe w postaci ludzi, atrybutów: winyli, kaset, szpuli czy detali architektonicznych – wyjaśnia Dawid Ryski..
ZOBACZ ZDJĘCIA: Zobacz, jak powstaje mural z okazji 70-lecia Polskiego Radia Lublin
Jaki jest przekaz, który chciałeś zawrzeć?
– To nie jest łatwe pytanie, ale patrząc na te kolory, co się na tym muralu dzieje, ewidentnie jest to celebrowanie 70 urodzin radia na różnych płaszczyznach. Ze swojej strony mogę życzyć mu wszystkiego najlepszego – podsumowuje Dawid Ryski.
Pierwszy sygnał Radia Lublin na falach eteru popłynął 20 września 1952 roku. Wówczas siedziba rozgłośni mieściła się w prowizorycznie zaadaptowanej wilii przy ul. 22 Lipca 5. Program lokalny trwał najpierw 45 minut na dobę, potem wzrastał stopniowo do półtorej, dwu i pół godziny. Z dniem 10 stycznia 1994 r. Radio Lublin rozpoczęło nadawanie programu całodobowego. I tak jest do dziś.
MaTo / EwKa / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska