Przed nami trudna zima. Ciepłownicy apelują: przykręćmy kaloryfery

radiator g76df90203 1920 2022 09 22 185544

Przedsiębiorstwa energetyki cieplnej włączyły się w ogólnopolską kampanię „20 stopni dla klimatu”. Jej celem jest propagowanie oszczędzania energii cieplnej. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza teraz,  kiedy ceny energii są wysokie.

– Z danych ciepłowników wynika, że obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniach o jeden stopień przyniesie spore oszczędności – mówi Teresa Stępniak-Romanek z Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. – Średnie obniżenie temperatury w pomieszczeniu w sezonie grzewczym o 1 stopień Celsjusza pozwoli nam zredukować zużycie ciepła o 5-8%, nie obniżając przy tym komfortu domowników. W budżecie czteroosobowej rodziny, mieszkającej w 55-metrowym mieszkaniu w lubelskim bloku, przełoży się to na oszczędność około 100 zł w skali roku. Tylko trzeba zwrócić uwagę, że ceny ciepła w Lublinie są stosunkowo niskie w porównaniu do stawek ogólnopolskich, a szczególnie do cen w mniejszych miejscowościach. W mniejszych miejscowościach stawki za ciepło mogą być kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent wyższe.

– Jest więcej zalet obniżenia temperatury, na przykład korzyści dla środowiska – stwierdza Sebastian Paszkowski, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. – Obniżając temperaturę, zmniejszamy zużycie paliw, w tym węgla oraz wielkość emisji CO2. Z badań wynika, że średnia temperatura w domach Polaków to 22 stopnie. Jednak gdybyśmy wszyscy obniżyli ją do 20 stopni, zużyjemy 10-15% mniej ciepła. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy na rachunkach, ale spalimy o 1 milion ton węgla mniej i ograniczymy emisję CO2 o 2 miliony ton. To tyle, ile pochłania 30 mln drzew.

Do ogólnopolskiej kampanii 20 stopni dla klimatu przyłączyła się też Bialska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zgoda”. – Przygotowaliśmy ulotki dla mieszkańców, w których można przeczytać, jak oszczędzać ciepło – mówi prezes spółdzielni Jerzy Adamski. – Najważniejsza rzecz: „utrzymuj temperaturę na poziomie około 20 stopni za pomocą zaworów termostatycznych”. Oczywiście z zastrzeżeniem, że jeżeli ktoś potrzebuje więcej ciepła, nie możemy mu tego zabronić. W godzinach nocnych przykręcajmy zawory grzejnikowe we wszystkich pomieszczeniach, w których nie śpimy. Jeśli wychodzimy na dłużej, przykręćmy grzejniki. Sprawdźmy szczelność okien i drzwi przed sezonem zimowym. Zdarza się czasem, że jak ludzie rozchylą okno, to przez cały rok mają rozchylone. Odsłaniajmy okna, gdy jest słońcae, a zakrywajmy, kiedy jest ciemno. Nie suszmy prania na grzejnikach, bo zabiera to ciepło. Dbajmy o koszty ogrzewania przestrzeni wspólnych i zamykajmy dokładnie drzwi wejściowe do klatek schodowych – wylicza Jerzy Adamski. – To najprostsze porady, które mogą nam wszystkim pomóc przetrwać tę trudną zimę – dodaje.

– Dzięki oszczędzaniu ciepła wszystkim nam będzie taniej. Zawsze oszczędzam. W kuchni mam wyłączone kaloryfery. W tej chwili w domu mam 18-19 stopni Celsjusza – mówi jedna z bialczanek. – Kaloryfery na razie grzeją tylko, tylko. Jak będzie za gorąco, będziemy przykręcać termostaty – dodaje inna.

Obniżenie temperatury korzystnie wpłynie też na nasze zdrowie. Lepiej wówczas pracuje mózg – wyjaśnia prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Obniżenie temperatury do 20 stopni Celsjusza znacznie usprawnia funkcjonowanie organizmu. Dlatego na wielu konferencjach mamy niższe temperatury niż na zewnątrz. Czasami na dworze temperatura jest 30 stopni, a w pomieszczeniach jest 18-19. To samo dotyczy spoczynku nocnego. W temperaturze powyżej 20 stopni nasz organizm śpi już nieco inaczej. Zaburzony jest rytm dobowy. Bardzo często się wybudzają. Kiedy jest powyżej 20 stopni ludzie mają zaburzenia oddychania przez nos, mózg nie odpoczywa tak jak powinien.

Organizatorem kampanii „20 stopni dla klimatu” jest Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie.

Zmniejszając temperaturę przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska, gdyż ograniczamy zużycie paliw, w tym węgla. A co za tym idzie zmniejszamy emisję CO2.

Zdaniem ciepłowników optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniach w okresie grzewczym wynosi 20 stopni Celsjusza.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version