Puławskie Forum Profilaktyczne o problemach związanych z uzależnieniami

plakat vii forum profilaktyczne 2022 09 12 194221

Promowanie aktywności fizycznej, ale także możliwość kontaktu ze specjalistami i pokazywanie przykładów radzenia sobie z kryzysem – to różnorodne działania w ramach Puławskiego Forum Profilaktycznego.

Za nami szósta edycja tego wydarzenia, które ma zwracać uwagę na bieżące problemy związane z różnymi uzależnieniami. Gościem specjalnym był kucharz Karol Okrasa, który opowiadał młodzieży nie o gotowaniu, ale o przezwyciężaniu kryzysów i najważniejszych życiowych wartościach. – Zdrowie, rodzina, przyjaciele, szeroko rozumiana miłość do czegokolwiek, coś, co będzie w stanie nas trzymać na tej ziemi, bo młodych ludzi trzeba przygotować nie na te momenty, kiedy jest super, tylko kiedy jest źle. My z racji doświadczenia potrafimy sobie z przeciwnościami radzić. Młody człowiek, który spotyka się w życiu z różnymi rzeczami, doznaje pierwszej czy drugiej porażki, musi mieć coś, co pomoże mu z tej porażki wyciągnąć wnioski. Wydaje mi się, że taka lekcja przekuwania porażki w sukces to coś, co pomoże tym młodym ludziom.

CZYTAJ: Nordic walking przeciw uzależnieniom. Puławskie Forum Profilaktyczne

– Dobrym rozwiązaniem jest podejście zintegrowane – mówi Grzegorz Oleszkiewicz, pełnomocnik prezydenta ds. przeciwdziałania patologiom społecznym. – To może zbyt naukowe słowo, ale chodzi o to, aby patrzeć na człowieka jako na całość, oferować mu taki produkt, zapraszać na takie wydarzenia, które będą poruszać nie jakiś wąski wycinek, tylko traktować całościowo. W tym roku naszym gościem jest pan Karol Okrasa, znany miłośnik gotowania. To może być dobrym punktem wyjścia do tego, żeby przypatrzeć się swoim pasjom, gdyż to są czynniki chroniące przed różnymi zachowaniami ryzykownymi. Puławy nie odbiegają w tej kwestii od innych miast w Polsce – wiadomo, są to problemy związane z nadużywaniem alkoholu, z przemocą, teraz są też uzależnienia behawioralne, czyli czynnościowe, niepokojące zachowania.

– Obserwujemy w dzisiejszej dobie zamianę ról w rodzinie – mówi Szymon Kotowski, psycholog. – Dzieci często delegowane są do załatwiania spraw dorosłych i na odwrót. Należy przywrócić te role w rodzinie, wzmocnić rodzinę poprzez systemowe oddziaływania, ale należy pamiętać, że najskuteczniejszą formą w walce z uzależnieniami są działania zintegrowane, czyli może to być zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej, ale też podejmowanie działań warsztatowych i uświadamianie rodziców, z jak ważną trudnością się na co dzień mierzymy i że nie możemy tego bagatelizować.

– Idea forum jest wielokierunkowa – mówi Grzegorz Oleszkiewicz. – Są wydarzenia sportowe, żeby zaktywizować różne grupy odbiorców. Aktywność sportowa może pomóc osobom, które borykają się z jakimiś problemami, nałogami. To dobry sposób, żeby zacząć zdrowe życie.

– Najlepszym tempem w nordic walking jest tempo konwersacyjne – mówi paulina Ruta, Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. – Idziemy, rozmawiamy, wymieniamy się doświadczeniami. To doskonały sposób też w przeciwdziałaniu patologiom, ale i uzależnieniom. Myślę szeroko o nałogach, bo myślę również o uzależnieniach od telefonów komórkowych. Mamy tutaj naprawdę dużo przykładów, bo łatwo sobie wyobrazić, że jak trzymam kijki, to nie mam miejsca na telefon. Ręce są wypełnione. Proszę mi wierzyć, że u niektórych dzieci z wielką trudnością przychodzi zostawienie torebki, plecaka, gdzie jest telefon, chociażby na jedną godzinę lekcyjną. Czyli to uzależnienie chociażby od telefonów jest naprawdę ogromne.

Internet, telefon uzależniają? – Na pewno. Normalnie z dwie godziny wieczorem spędzam przed komputerem, telefonem. Dużo czasu, aż za dużo – mówią młodzi ludzie. – Można by było spróbować to poprawić. To kwestia chęci.

– Zauważalny jest brak planowania – mówi Lidia Nogowska, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół nr 1 w Puławach. – Ma on potem związek z brakiem realizacji celów, które mogą sobie młodzi ludzie wyznaczać. Młodzież wchodząc w świat wirtualny, gubi ten czas.

– Boję się, żeby na tych młodych ludziach nie wywierać zbytniej presji, że od razu musisz mieć pasję, musisz coś robić – mówi Karol Okrasa. – Bo on wtedy wariuje: „A co jak nie mam, a co jak nie czuję?” Ja nie czułem. W wieku 14 lat nie miałem pojęcia, że będę kucharzem. To się przerodziło w pasję. I dlatego dawanie możliwości – to co, najlepiej powinniśmy robić i co najlepiej potrafimy, każdy z nas, dorosłych, to po prostu dzielenie się swoim doświadczeniem.

Ważną częścią Puławskiego Forum Profilaktycznego co roku są wydarzenia sportowe. Tym razem w sobotę zorganizowano rajd nordic walking w którym wzięło udział ponad sto osób.

ŁuG/ opr. DySzcz

Fot. nadesłane

Exit mobile version