Puławskie Muzeum Badań Polarnych będzie mieć nową siedzibę [ZDJĘCIA]

pulawy fasada 2 2022 09 08 165505

Muzeum Badań Polarnych w Puławach będzie przeniesione do miejscowej filii UMCS. Dziś (08.09) podpisano porozumienie w sprawie zakupu nieruchomości. Uniwersytet otrzyma za budynek przy ulicy 4. Pułku Piechoty Wojska Polskiego 5,5 miliona złotych.

Dotychczas puławskie muzeum działające od maja 2020 roku wynajmowało budynek przy ulicy Czartoryskich. Obiekt należący do PTTK wymaga jednak gruntownego remontu. Jego koszt szacowany jest na 3 miliony złotych. Stąd decyzja o przeniesieniu muzeum.

Nowa siedziba posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, gotową przestrzeń biurową oraz archiwizacyjną oraz obszerną aulę do prezentacji wystaw. Całkowita powierzchnia budynku wynosi ponad 1600 metrów kwadratowych, jednak muzeum przez 2 lata będzie wynajmowało od UMCS pomieszczenia na parterze w o połowę mniejszym metrażu.

CZYTAJ: Puławy: wyjątkowe eksponaty w Muzeum Badań Polarnych. Placówka poszerzyła swoje zbiory

Muzeum Badań Polarnych w Puławach zostało powołane 27 maja 2020 r. Od 25 czerwca 2021 r. województwo lubelskie prowadzi tę instytucję wspólnie z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W sierpniu 2022 roku Sejmik Województwa Lubelskiego wyraził zgodę na zakup budynku Wydziału Zamiejscowego UMCS w Puławach, mającego być docelową siedzibą Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

CZYTAJ: Wicepremier Gliński: Razem będziemy o nie dbać. Muzeum Badań Polarnych w Puławach wspólną instytucją ministerstwa i województwa [FILM i ZDJĘCIA]

Muzeum Badań Polarnych jest pierwszym takim muzeum w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się m.in. rzeźby z kości morsa, strój Eskimosa, model kajaka, które pochodzą ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię. Zwiedzający mogą zobaczyć też skuter śnieżny i sanie z polskich stacji polarnych. Muzeum posiada również kolekcję muszli, skamieniałości i bursztynów pochodzących z Syberii.

W zbiorach instytucji znajdują się także zdjęcia z polskich wypraw badawczych, kilkaset map i duży księgozbiór związany z badaniami polarnymi. Muzeum otrzymało w depozyt zbiór dwóch tysięcy eksponatów z dawnego Muzeum Regionalnego PTTK w Puławach. Wśród nich znajdują się starodruki, a także XIX-wieczne wydawnictwa, których autorką była księżna Izabella Czartoryska.

ŁuG / PAP / opr. ToMa

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego / nadesłane

Exit mobile version