Zabytkową szatę liturgiczną skrywała kościelna szafa w Rykach. Tkaninę pochodzącą prawdopodobnie z przełomu XVI i XVII wieku odkryto w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela podczas konserwatorskiej kontroli.
– Gdy w kościele sprawdzano obecność i stan zachowania zabytków, z nowej szafy wyjęto tzw. dalmatykę uszytą z szarego płótna. Zostały w nią wszyte połączone ze sobą fragmenty tkaniny lub przynajmniej dwóch tkanin, które sposobem wykonania i stylistyką wskazują na możliwość pochodzenia z XVI lub początku XVII w. – informuje Lubelski Konserwator Zabytków.
CZYTAJ: Zagadka kraśnickiego skarbu rozwiązana. Zabytek trafi do Izby Pamięci
Na szesnastowieczną metrykę szaty wskazuje ornament bardzo charakterystyczny dla tego okresu. Dwubarwna kolorystyka – nitki czerwone i żółte – również jest typowa dla tkanin z końca XVI wieku. Znaleziona tkanina jest jednak bardzo zniszczona. Nici przetarte są do tego stopnia, że po pierwszych oględzinach trudno jednoznacznie określić wygląd ornamentu.
Proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach skontaktował się z Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, które zaoferowało pomoc w zabezpieczeniu szaty oraz jej rozpoznaniu.
ZAlew / opr. PrzeG
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB