Sądownictwo, tajne nauczanie i armia. Dziś Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

dsc 4048 2022 09 27 134002

83 lata temu została utworzona Służba Zwycięstwu Polski (SZP), konspiracyjna organizacja niepodległościowa dająca początek Polskiemu Państwu Podziemnemu.

– Istniały struktury wojskowe i cywilne. Obejmowały one nie tylko walkę zbrojną, ale niemal całość życia okupowanej Polski – mówi historyk Maria Działo. – Sądownictwo, istotną rolę odgrywało tajne nauczanie. Młodzież, pozbawiona szkół, miała możliwość kształcenia się, począwszy od podstawówki, a skończywszy na uniwersytecie. Były tajne spotkania teatralne. Jak obejrzymy się wstecz, to takie rzeczy już były, chociażby podczas zaborów. Tak było w powstaniu styczniowym, gdzie był tajny rząd powołany. To są takie tradycje naszego narodu. W żadnym państwie coś takiego nie zostało zorganizowane, to sprawnie działało.

CZYTAJ: Zamojskie obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego

W województwie lubelskim rocznicę uczczono między innymi w Osuchach na największym cmentarzu partyzanckim w Polsce, a także w Zamościu.

W rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski jest obchodzony Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, ustanowiony przez Sejm w 1998 roku.

TsF / opr. PrzeG

Fot. TsF

Exit mobile version