W Białej Podlaskiej upamiętniono 80. rocznicę likwidacji miejscowego getta. W czasie II wojny światowej trafiło tu 12 tysięcy Żydów. Pierwszy ich transport do obozu zagłady odbył się 10 czerwca 1942 roku, ostatni trzy miesiące później.
– Dzień likwidacji getta był najbardziej tragicznym dniem w 500-letnich dziejach naszego miasta – mówi bialski regionalista Cezary Nowogrodzki. – 26 września 1942 roku żydowskich mieszkańców Białej Podlaskiej przetransportowano do getta przejściowego w Międzyrzecu Podlaskim, skąd wywieziono ich do obozu zagłady w Treblince. 26 września nastąpiła nie tylko deportacja, ale także egzekucje Żydów na ulicach miasta. Starsi mieszkańcy Białej Podlaskiej przypominają, że przy dzisiejszych ulicach Żeromskiego i Janowskiej w okresie powojennym dokonano ekshumacji grobów Żydów rozstrzelanych we wrześniu 1942 roku.
W niedzielę (25.09) w Białej Podlaskiej w ramach upamiętnienia 80. rocznicy likwidacji getta odbył się spacer ulicami miasta związanymi z historią społeczności żydowskiej.
Organizatorem wydarzenia byli mieszkańcy miasta.
MaT / opr. ToMa
Na zdj.: Likwidacja getta w Białej Podlaskiej, 1942 r., ul. Stanislawa Moniuszki. Deportacja do obozów śmierci przez niemiecki Batalion 101 z Orpo / fot. Archiwum Regionalne Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej / wikipedia.org