Większość kierowców ogranicza się do wykupienia obowiązkowej polisy komunikacyjnej, zupełnie pomijając znaczenie autocasco. Tymczasem jest to rozwiązanie warte rozważenia – z uwagi na szeroki zakres, obejmujący ochroną ubezpieczany pojazd. Sprawdź, co obejmuje AC i ile trzeba za nie zapłacić.
AC jest nieobowiązkową polisą komunikacyjną której, zakres ustalany jest wyłącznie przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Z uwagi na brak obligatoryjności wielu kierowców rezygnuje z takiej ochrony. Niestety niesłusznie, ponieważ AC daje znacznie więcej niż polisa obowiązkowa.
Ubezpieczenie AC – jaki ma zakres?
Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do OC, dotyczy wyłącznie ubezpieczanego auta. Istotą tej polisy jest przejęcie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela w razie wystąpienia szkód prowadzących do uszkodzenia pojazdu objętego ochroną.
Chociaż każdy ubezpieczyciel ma prawo modyfikować zakres ubezpieczenia, w większości przypadków w firmach ubezpieczeniowych obowiązują podobne zasady. Oznacza to, że zakres ochrony AC obejmuje najczęściej:
- uszkodzenia pojazdu na skutek zderzenia z innym autem, obiektem zwierzęciem,
- uszkodzenia samochodu na skutek działania czynników atmosferycznych, np. gradu, burzy, ulewnych deszczy, wichury,
- uszkodzenia auta na skutek aktów wandalizmu,
- kradzież z włamaniem.
Warto przy tym podkreślić, że ubezpieczenie samochodu tego rodzaju uwzględnia nie tylko ochronę przed skutkami szkody częściowej, ale również szkody całkowitej.
Ile kosztuje ubezpieczenie AC?
Cena ubezpieczenia AC, podobnie jak polisy OC, zależy głównie od ryzyka ubezpieczeniowego. Im jest ono wyższe, tym większej składki należy się spodziewać. Znaczenie mają również:
- wartość rynkowa pojazdu,
- zakres ochrony ubezpieczeniowej,
- wariant rozliczenia szkody (kosztorysowy lub serwisowy).
Tak duża złożoność sprawia, że trudno jest podać jedną kwotę. Niemniej jednak koszt jest znacznie wyższy w porównaniu z ubezpieczeniem OC. W niektórych przypadkach może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Są jednak i tacy kierowcy, którzy za pakiet OC i AC płacą zaledwie kilkaset złotych.
Warto przy tym podkreślić, że pełne AC będzie dużo droższe w porównaniu z mini AC. Dlatego, jeśli chcesz ubezpieczyć pojazd od dodatkowych zdarzeń, ale koszty pełnego autocasco przerażają cię, rozważ tańszą opcję.
Jak obniżyć koszt ubezpieczenia AC?
Na cenę ubezpieczenia AC wpływa m.in. zakres ochrony. To główny powód, dla którego – przy wyborze autocasco – nie należy kierować się wyłącznie wysokością składki. Jeśli zdecydujesz się na najtańszą ofertę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ochrona ubezpieczeniowa nie będzie wystarczająca.
Jak zatem obniżyć cenę autocasco – bez ingerencji w zakres ochrony ubezpieczeniowej? W tym celu możesz:
- zdecydować się na tzw. wariant kosztorysowy – oznacza on wypłatę gotówki za szkodę na podstawie kosztorysu przygotowanego przez rzeczoznawcę;
- uwzględnić optymalny udział własny w szkodzie – to kwota, o którą zostanie pomniejszone odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela;
- uwzględnić wysoką franszyzę integralną – to kwota, do której ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za powstałą szkodę w praktyce oznacza to konieczność naprawy we własnym zakresie.
Pamiętaj! Zawsze porównuj różne oferty od towarzystw ubezpieczeniowych. Uwzględnij przede wszystkim zakres ochrony i dopiero na tej podstawie wybierz najtańszą polisę.
Artykuł sponsorowany