7 mieszkańców wsi ratujących Żydów w czasie II wojny światowej w Majdanie Nowym w gminie Księżpol upamiętni dziś (29.09) Instytut Pileckiego. Będzie to już 29. upamiętnienie w ramach programu „Zawołani po imieniu” i trzecie w województwie lubelskim.
– Zawołać po imieniu jest ważne z kilku przyczyn. Przede wszystkim, żeby zobaczyć sens śmierci tych ludzi, którzy zginęli tu w grudniu 1942 roku w akcji odwetowej – dyrektor Instytutu Pileckiego, prof. Magdalena Gawin. – To była wielodniowa akcja odwetowa Niemców. Zginęło 7 mieszkańców wsi, więc to jest niebywałe okrucieństwo, niebywała nienawiść Niemców i myślę, że przede wszystkim musimy pamiętać, żeby przekazać to kolejnym pokoleniom i żeby przestrzec przed nienawiścią, nazwać zbrodnie. Dzisiaj żyjemy także w dobie konfliktu zbrojnego i zbrodnia nienazwana powtórzy się – wszystko na to wskazuje. Rosja nie miała Norymbergi, więc Rosja jest agresywnym państwem napastniczym. Zbrodnia, która nie jest nazwana może się powtórzyć. Nigdy więcej, ale żeby to się nie powtórzyło musimy dokładnie wiedzieć, zawołać po imieniu.
Uroczystość upamiętnienia zamordowanych mieszkańców Majdanu Nowego rozpocznie się w południe mszą św. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, po czym o godz. 13.15 nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1942 roku, przy rondzie w Majdanie Nowym.
AP / opr. GRa