Krzewinki owocowe są roślinami, które coraz chętniej uprawiane są samodzielnie przez właścicieli ogrodów czy też niewielkich działek. Szczególną popularnością cieszą się sadzonki poziomki, które doskonale nadają się do hodowli w donicach, skrzyniach, a także warzywniakach. W pełni sezonu niewielkie krzewinki poziomki wydają na swoich pędach smaczne, intensywnie czerwone owoce, które wyglądem przypominają truskawki. Poziomki są jednak znacznie mniejsza, a ich skórka pokryta jest zielonymi pestkami. Sekretem smaku owocu jest jego soczysty, słodki miąższ, który lubiany nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych. Poza walorami smakowymi, owoce wyróżniają się ciekawym składem, który pełny jest łatwo przyswajalnych witamin, minerałów, a także elektrolitów. Sadzonki poziomek są bardzo łatwe w uprawie, a ich niewielkie wymagania sprawiają, że ich hodowla we własnym ogrodzie nie jest skomplikowana. Co warto wiedzieć o obsadzaniu i uprawie krzaków poziomki? Czy możliwe jest hodowanie poziomki w doniczce?
Krzak poziomki – co to za roślina?
Krzak poziomki jest rośliną, która z botanicznego punktu widzenia jest byliną kwalifikowaną jako krzew różowaty. W fizjologicznych dla rośliny warunkach sadzonki poziomek lokują się na obrzeżach lasów iglastych oraz liściastych, gdzie istnieją idealne warunki do ich wzrostu. Budowa krzaku poziomki jest niemal identyczna, jak popularnego owocu – truskawki. Sadzonki poziomki, po osiągnięciu pełnej dojrzałości wzrastają na wysokość nawet 30 centymetrów. Rozłożystość i przekrój krzaka, a także smak owocu jest w dużej mierze zależny od odmiany. Warto wiedzieć, że roślina charakteryzuje się niezwykle płytkim systemem korzeniowym, a równie popularne jest hodowanie poziomki w doniczce.
Owoce poziomki wyróżniają się niewielkim rozmiarem, a swoim kształtem, kolorem oraz zapachem imitują truskawkę. Poziomki wykształcają się z kwiatów, które wiosną wykwitają na cienkich i delikatnych pędach krzaka rośliny. Poziomki charakteryzują się wyjątkowymi walorami smakowymi, a dzięki strukturze miąższu nadają się do zjadania solo, przygotowywania konfitur, soków oraz kompotów. Stare odmiany poziomek, jak i nowe kombinacje dostępne są w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, jak na przykład Podkarpackie Sady.
Najważniejsze informacje o uprawie sadzonki poziomki
Sadzonki poziomki są mało wymagającymi roślinami, dlatego z powodzeniem można je uprawiać w donicy, a także przydomowym warzywniaku. Spełnienie najważniejszych warunków uprawowych dla krzaków poziomki daje szanse na cieszenie się obfitymi plonami.
Idealnym stanowiskiem do ulokowania sadzonki poziomki jest słoneczne i jasne miejsce, które dla ochrony liści, kwiatów oraz pędów powinno być dokładnie zabezpieczone przed porywami wiatru oraz przymrozkami. Najlepsza lokalizacja powinna być zbliżona do fizjologicznych warunków wzrostu poziomki, czyli kawałek ziemi pod koroną drzewa liściastego bądź iglastego.
Jakie podłoże dla sadzonki poziomki wybrać?
Krzak poziomki powinien zostać zasadzony w ziemi, która nie jest zbyt mokra, najlepiej całkowicie pozbawiona niebezpiecznych dla rośliny zastojów wodnych. Ważne jest również dokładne odchwaszczenie gleby przez posadzeniem sadzonki, co umożliwi szybkie rozwijanie się płytkiego systemu korzeniowego poziomki.
Najlepsze podłoże dla poziomki powinno być kwaśne, a jego podłoże nie powinno mieć pH większego niż 6. Ważne jest, aby ziemia dla sadzonek była bardzo żyzna, luźna i doskonale przepuszczalna. Aby sadzonki ukorzeniły się, a także zawiązały kwiaty podłoże powinno obfitować w składniki pokarmowe oraz mineralne, które są potrzebne do wzrastania krzaku.
Krzaki poziomki powinny być regularnie odchwaszczane. Dodatkowo, niezwykle istotne jest ich podlewanie, gdyż płytko usytuowane korzenie poziomki są bardzo wrażliwe na suszę oraz zbyt małą ilość wody.
Jakie są najpopularniejsze odmiany krzaków poziomki?
Sklep ogrodniczy Podkarpackie Sady posiada bogatą ofertę krzewów owocowych, także sadzonek poziomek. Poszczególne odmiany rośliny różnicuje przede wszystkim okres kwitnienia i wydawania owoców, a także ich wielkość, dlatego warto poznać najpopularniejsza gatunki krzaka.
Najczęściej uprawianymi odmianami krzaków poziomki są:
- krzak poziomki Rugia – to stara odmiana poziomki, która swoim pokrojem, a także wymaganiami idealnie nadaje się do obsadzenia rabat wokół budynku. Owoce tej odmiany osiągają pełną dojrzałość już na początku letnich miesięcy, a ich smak i soczysty miąższ idealnie sprawdzają się do przygotowywania wypieków, a także przetworów.
- krzak poziomki Aleksandria – to jedna z najpopularniejszych odmian sadzonki poziomki. Gatunek poziomki wyróżnia się przede wszystkim niewielkimi wymaganiami uprawowymi, dlatego duża część ogrodników – amatorów decyduje się na uprawę tej odmiany krzaka.
- krzak poziomki zwisającej – to gatunek rośliny, który świetnie sprawdza się jako poziomka w doniczce. Zwisające, delikatne pędy krzaka są dość wrażliwe na warunki atmosferyczne, niemniej jednak wyrastające na nich owoce wyróżniają się intensywnym smakiem oraz zapachem.
Owoce poziomki są bardzo zdrowe, a także smaczne. Hodowanie własnych krzaków poziomek nie jest wymagającym zajęciem, a uzyskanie obfitych plonów jest możliwe nawet bez posiadania rozległej wiedzy ogrodniczej.
Artykuł sponsorowany