Rekordowa liczba 1500 projektów na 18. Lubelski Festiwal Nauki. Wydarzenie pod hasłem „Ogrody nauki” rozpocznie się w najbliższą sobotę (10.09). Na początek zaplanowano piknik naukowy, potem prezentacje odbywać się będą w uczelnianych salach i laboratoriach, choć też nierzadko na ternach zielonych.
– Tegoroczna edycja obywa się pod hasłem „Ogrody nauki” – mówi rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Krzysztof Kowalczyk. – Sam tytuł „Ogrody nauki” nawiązuje oczywiście do przyrody, do tego czym w dużej mierze zajmują się naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Także podkreślamy to co jest w tym czasie dla nas istotne, czyli bezpieczeństwo energetyczne i badania z tego zakresu.
Będą „Ogrody literatury”, „Ogrody żywności” czy „Ogrody podróży”.
– Ponadto tegoroczny festiwal współtworzą 22 instytucje – dodaje dr Andrzej Zykubek, koordynator serwisu internetowego LFN. – To są instytucje naukowe nie tylko z Lublina, ale z Zamościa, z Chełma, z Puław, z Dęblina, a także ze Stalowej Woli. M.in. też ze względów epidemicznych w tym roku utrzymaliśmy tez formułę projektów online. Tych projektów mamy 142, więc w zasadzie z każdego miejsca na świecie możemy uczestniczyć projektach festiwalowych, które będą transmitowane w trybie online.
CZYTAJ: „Pokażemy najnowsze wyniki badań lubelskich uczelni”. Zbliża się 18. Lubelski Festiwal Nauki
Udział w projektach potwierdziło już 30 tys. uczestników. 18.Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie niedzielny (11.09) piknik naukowy na Placu Teatralnym w Lublinie. Tu także przygotowano ponad 100 projektów, wśród nich jest spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej „Nike” Radkiem Rakiem, pokaz możliwości poduszkowca czy zobaczenie jednego z najmniejszych osiołków na świecie.
SzyK / opr. PrzeG
Fot. Lubelski Festiwal Nauki FB