Warsztaty, pokazy, wykłady. Program Festiwalu Nauki pełen atrakcji

pm piknauk013 2022 09 07 232747

2018-09-16T12:52:03:00 , Fot. Piotr Michalski Piknik Naukowy , Plac Teatralny .

Lubelskie uczelnie i 22 instytucje współtworzą 18. Lubelski Festiwal Nauki – w tym roku pod hasłem „Ogrody nauki”. Pierwsze spotkania już w sobotę (10.09). W środę (07.09) poznaliśmy szczegóły.

Do 16 września zaplanowano projekty, warsztaty, pokazy i wykłady. Naukowcy i studenci przygotowali ich w sumie półtora tysiąca. Ponadto poszczególne dni będą poświęcone poradom – ogrodniczym, weterynaryjnym czy kosmetologicznym.

– Nad całością wydarzenia czuwa Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – mówi rektor uczelni, prof. Krzysztof Kowalczyk. – Uczestniczę w festiwalu od samego początku. Pamiętam jeszcze ten festiwal, który odbył się na Starym Mieście. To było już 18 lat temu. Sam tytuł „Ogrody nauki” nawiązuje do przyrody, do tego, czym w dużej mierze zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Podkreślamy to, co jest w tym czasie dla nas istotne: bezpieczeństwo energetyczne i badania z tego zakresu. Będzie nadanie tytułu profesora honorowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Sergio Orlandiemu – człowiekowi, który jest mocno zaangażowany w projekt budowy tokamaku (urządzenie do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej), tak by pozyskiwać energię termonuklearną. Być może to będzie rozwiązanie naszych problemów energetycznych na przyszłość.

– Naukowcy będą sięgać także do przeszłości – mówi dr Moniak Baczewska-Ciupak z UMCS. – Zapraszamy na popularnonaukowy wykład dr. Irvinga Finkela, który jest kustoszem muzeum brytyjskiego, światowej sławy asyriologiem. Podczas wykładu pan doktor opowie nam o początkach medycyny roślinnej w starożytnej Mezopotamii w Ogrodach Babilońskich; o niezwykłych roślinach, które ówcześnie wykorzystywano w ziołolecznictwie.

CZYTAJ: Latanie dla studentów. Na Politechnikę Lubelską trafił poduszkowiec [ZDJĘCIA]

Z kolei temat leczenia dietą podejmą naukowcy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie podczas wykładowego maratonu online. Będzie mowa m.in. o diecie w nowotworach, a także o tym, że otyłość zaczyna się w głowie. Ta tematyka będzie obecna w projektach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Ogólnie zwracamy uwagę na ludzkie ciało – mówi dr Magdalena Hałabiś-Kalinowska. – O ciało powinniśmy dbać od najmłodszych lat – od środka, ale również od zewnątrz. Z jednej strony: dieta, odżywianie, flora bakteryjna. Będą tematy trudne: problem dorastania we współczesnym świecie, problem jakim jest eutanazja, choroby, które są nieuleczalne, czy istnieje możliwość leczenia chorób nowotworowych z wykorzystaniem nowoczesnych technik immunologicznych. Tematy trudne to również stosowanie dopalaczy, narkotyków, nadużywanie alkoholu.

Naukowcy i studenci KUL polecają szczególnie projekty dotyczące ludzkiej psychiki, radzenia sobie ze stresem. Zapraszają do wejścia w świat osób z niepełnosprawnościami. Będzie można także poznać historię Seminarium Duchownego w Lublinie i zajrzeć za mury tego na co dzień niedostępnego miejsca.

– Twórcy kierunków studiów sztuczna inteligencja zwracają uwagę na to, że sztuczna inteligencja jest narzędziem, jakie bardzo nam pomaga w wyszukiwaniu ofert, których szukamy w sieci – mówi dr Anna Dudkowska. – Ale niestety może być też bardzo niebezpieczne, gdy wrzucimy za dużo danych. W związku z tym podczas projektu „Jak sztuczna inteligencja pozwala manipulować nami w sieci” dostarczą narzędzi, dzięki którym będzie można się przed tymi manipulacjami bronić.

– Politechnika Lubelska jako uczelnia techniczna przede wszystkim daje nam wszystkim możliwość dotknięcia tego, czego na co dzień nie możemy dotknąć; zaprojektowania i wykonania elementów otaczającego nas świata, których w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie wykonać – mówi dr Magdalena Maciaszczyk z Politechniki Lubelskiej. –  Możemy zobaczyć, w jaki sposób budowane są nasze domy, jak wytrzymałe są materiały, z których te domy są budowane i jak zaprojektować przestrzeń, w której żyjemy na co dzień. Kolejny wydział daje nam możliwość poznania samochodów, którymi jeździmy, noktowizorów, termowizorów, dronów, które stają się coraz popularniejsze.

Zapisy oraz szczegółowe informacje o projektach na stronie festiwal.lublin.pl.

18. Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie oficjalnie niedzielny (11.09) Piknik Naukowy na Placu Teatralnym w Lublinie. Tu także przygotowano ponad 100 projektów, wśród nich jest spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej „Nike” Radkiem Rakiem.

SzyK / opr. AKos

Fot. archiwum

Exit mobile version