Niedzielna suma pontyfikalna na placu Różańcowym pod wzgórzem zamkowym w Wąwolnicy będzie kulminacyjnym punktem tegorocznych uroczystości ku czci Matki Bożej Kębelskiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wąwolnica: Apel Jasnogórski i procesja światła do Kębła [ZDJĘCIA]
Wydarzenie odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę września i jest związane z przypadającym 8 września Świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznicą koronacji cudownej figury Matki Bożej Kębelskiej koronami papieskimi we wrześniu 1978 r.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Koncert „Wąwolnica Młodych”
Uroczystości trwające od soboty zgromadziły setki pielgrzymów z całej Lubelszczyzny. W sobotę o godz.18.00 mszę na placu Różańcowym celebrował ks. bp Mieczysław Cisło. Później odbyła się tradycyjna procesja światła do Kębła. Pielgrzymi wyruszyli na nią, trzymając w dłoniach zapalone świece. W Kęble odprawiono uroczystą mszę świętą, celebrowaną przez biskupa Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczysta msza święta w Kęble, celebrowana przez ks. bp Artura Mizińskiego
Po całonocnym czuwaniu w bazylice w Wąwolnicy o 7.00 została odprawiona msza święta, po której Figura Matki Bożej została wyprowadzona na plac Różańcowy.
CZYTAJ: Uroczystości ku czci Matki Bożej Kębelskiej. Utrudnienia na drogach dojazdowych do Kębła i Wąwolnicy
O godzinie 12.00 sumę pontyfikalną będą celebrować m.in. biskup charkowsko-zaporoski Paweł Gonczaruk, biskup Artur Miziński i metropolita lubelski arcybiskup Stanislaw Budzik. Dwudniowe uroczystości zakończy o 16.30 różaniec dziękczynny.
Figura Matki Bożej Kębelskiej otrzymała korony papieskie w 700-lecie objawień, do jakich miało dojść – według kronik parafialnych – w pierwszych dniach września 1278 roku, podczas najazdów tatarskich na ziemie polskie. Dzięki tym objawieniom najeźdźcy przegrali bitwę pod wsią Kębło, koło Wąwolnicy.
LeW / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski