Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski o zmianach w ustawie „antyprzemocowej”

romanowski 2022 09 13 123757

Natychmiastowy zakaz zbliżania się i kontaktowania się z ofiarą przemocy, a także zakaz wstępu do miejsc gdzie ona pracuje, uczy się, czy uprawia sport. Takie dodatkowe narzędzia izolowania sprawców przemocy domowej od ich ofiar przewiduje nowa tzw. ustawa antyprzemocowa 2.0.

Jak tłumaczył w Radiu Lublin wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, taki zakaz będzie mogła wydać na 14 dni policja lub żandarmeria wojskowa.

– Ten czas właśnie tych czternastu dni jest po to, żeby taka osoba mogła się zwrócić do sądu o przedłużenie tych nakazów. To wszystko jest pomyślane w ten sposób, żeby była ta natychmiastowa, szybka ochrona i potem ten czas wystarczający, dzięki wnioskowi o zabezpieczenie, aby taka osoba, do momentu wydania prawomocnego orzeczenia przez sąd, była bezpieczna – dodał wiceminister Romanowski.

Cała rozmowa w materiale wideo: 

Od blisko dwóch lat obwiązuje już w Polsce ustawa „antyprzemocowa”, na mocy której policja i żandarmeria wojskowa może wydać natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy i zakaz zbliżania się do domostwa.

Wiceminister Romanowski podkreślił, że około 10 proc interwencji dotyczących przemocy domowej kończy się wydaniem takiego nakazu. Dotychczas wydano ich ponad 6 tys. Dzięki tym rozwiązaniom ofiary przemocy nie muszą przebywać z oprawcą pod jednym dachem albo uciekać z domu.

Romanowski spodziewa się, że nowe przepisy uchwalone zostaną jeszcze w tym roku, a wejdą w życie po pól roku tzw. vacatio legis. W tym czasie dopracowane będą procedury i przeszkoleni zostaną policjanci, prokuratorzy i sędziowie.

RCh / opr. PrzeG

Fot. PrzeG

Exit mobile version