83 lata temu, 27 września 1939 roku, w oblężonej przez wojska niemieckie Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski, pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa do walki z okupantem. Dała ona początek podziemnemu państwu działającemu w czasie II wojny światowej.
– Pamiętamy o bohaterach, czcimy ich pamięć za to, że godnie zachowali się w czasie wojny i walczyli za ojczyznę – mówił podczas uroczystości w Zamościu poseł Sławomir Zawiślak. – Ale tez nam zostawili testament polskiego państwa podziemnego. Jak przyszli sowieci, po rozwiązaniu Armii Krajowej, który zobowiązywał Polaków do tego, żeby odtworzyć państwo polskie wolne, demokratyczne, troszczące się o naród polski. Trwało to niestety sporo czasu, ale ci dziadkowie, także z Armii Krajowej, bawiąc wnuki, rozmawiając ze swoimi dziećmi, potrafili przechować pamięć o wolnej ojczyźnie, o haśle „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Dzięki temu pojawiła się „Solidarność”, pojawiło się wolne państwo polskie – dodaje poseł Zawiślak.
W rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski jest obchodzony Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, ustanowiony przez Sejm w 1998 roku.
W uroczystościach pod pomnikiem Zamojskiego Inspektoratu AK wzięli udział m.in. przedstawiciele służb mundurowych, samorządów i społeczność uczniowska ze sztandarami.
AP
Fot. AP