Już w sobotę (17.09) wchodzą w życie nowe, zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z nimi punkty karne przyznane za wykroczenia drogowe będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat, a nie jak jest obecnie po roku.
CZYTAJ: Ostatni dzwonek dla kierowców na redukcję punktów karnych. 17 września wchodzą w życie nowe przepisy
Dotkliwe kary czekają kierowców, którzy popełnią wykroczenia w warunkach recydywy – mówi nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji. – Czyli sytuacja, która dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy. Dotyczy to przykładowo przekroczenia prędkości. Powyżej 31 km/h i więcej – tutaj te mandaty już wysokie, będą w warunkach recydywy podwójnej wysokości – przykładowo dotychczas mandat wynosił 800 zł, w warunkach recydywy będzie to 1600 zł. Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, jak np. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamanie zakazu wyprzedzania, wyprzedzanie na przejściach lub bezpośrednio przed nimi, wjeżdżanie na torowisko przy opuszczonych zaporach lub nie skończyło się ich podnoszenie.
Za wykroczenia te będzie można dostać największą liczbę punktów karnych, której wysokość zostanie zwiększona. Maksymalna wysokość punktów karnych przyznawanych za jedno wykroczenie wyniesie 15. Dotąd było to 10 punktów karnych. Rozporządzenie dotyczące wysokości punktów karnych nakładanych przez służby ukaże się już wkrótce.
Można jeszcze uczestniczyć w 6-godzinnym kursie organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, który pozwala na redukcję sześciu najstarszych punktów karnych. Wkrótce podobny kurs będzie odbywać się na zupełnie innych zasadach – mówi dyrektor WORD w Białej Podlaskiej Igor Dzikiewicz: – Teraz będzie to można zrobić dopiero po przekroczeniu 24 punktów i ten kurs nie będzie trwał, jak do dzisiaj, 6 godzin, tylko będzie aż 28 godzin, czyli ok. 4 dni i będzie droższy. Jeżeli chodzi o przekroczenie 24 punktów, to przynajmniej z tego, co się orientuję, ten kurs może nas uchronić przed zabraniem prawa jazdy, a dopiero, kiedy wejdziemy w okres próbny po tym kursie i znowu przekroczymy te 24 punkty, to wtedy będzie nam zabrane prawo jazdy. I w takiej sytuacji trzeba będzie zdawać egzamin od nowa.
Nowe przepisy przełożyły się na zwiększenie zainteresowania kursami organizowanymi przez WORD w Białej Podlaskiej: – Mamy dużo większe zainteresowanie na ten kurs, który odbywa się na starych zasadach, redukujący punkty o 6, te najstarsze. Liczba kursantów w sierpniu i wrześniu zwiększyła się co najmniej dwukrotnie. Niektórzy przychodzą nawet z dwoma punktami, bo chcą mieć czyste konto na nowy okres – mówi Igor Dzikiewicz.
CZYTAJ: Masowe zapisy na kursy redukujące punkty karne. Powodem zmiana przepisów
Zmiany, które wejdą w życie, to kolejny etap nowelizacji przepisów przyjętych w ubiegłym roku: – Warto więc już dziś przygotować się na to, co czeka nas niebawem. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym to priorytet działania policjantów ruchu drogowego, ale też cel przyświecający autorom zmian w przepisach – podkreśla nadkomisarz Robert Opas.
Wprowadzony od stycznia tego roku wyższy taryfikator, czyli rozporządzenie dotyczące wysokości grzywien nakładanych przez policjantów ruchu drogowego, już przynosi pozytywne efekty. W stosunku do ubiegłych lat odnotowano mniejszą liczbę zdarzeń z najtragiczniejszym skutkiem. To 200 ofiar śmiertelnych mniej niż w ubiegłym roku.
Od początku tego roku w całym kraju doszło do 15 388 wypadków, to jest o 192 mniej niż w ubiegłym roku i aż o 1 135 mniej niż w 2020 roku.
MaT/ opr. DySzcz
Fot. pixabay.com