Parada „Złoty Przemarsz” przeszła spod ratusza na plac Litewski. To część głównych obchodów akcji Złoty Wrzesień. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat nowotworów pediatrycznych, które są drugą co do częstości występowania przyczyną śmierci wśród dzieci.
CZYTAJ: Złoty orszak przeszedł przez ulice Lublina
W Polsce co roku rozpoznawanych jest około 1300 nowotworów dziecięcych. Najczęściej wśród dzieci wykrywana jest ostra białaczka limfoblastyczna, która stanowi średnio 35% rozpoznań. Następnymi co do częstości występowania są guzy ośrodkowego układu nerwowego i chłoniaki.
– Aktualnie przeżywalność oscyluje na poziomie 80% – mówi specjalista onkologii i hematologii dziecięcej prof. Katarzyna Derwich z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – To naprawdę bardzo dobry wynik. Wśród tych nowotworów są takie, które rokują nieco gorzej, ale również takie, w których są szanse na wyleczenie ponad 90% cierpiących na nie dzieci. Staramy się, aby tę wyleczalność poprawić. Kluczem do tego jest wczesne wykrywanie schorzeń. A do tego potrzebne jest zwiększanie wśród rodziców i pedagogów świadomości i wiedzy na temat objawów nowotworów wieku dziecięcego.
CZYTAJ: Festyn świadomości w Lublinie. Złoty Wrzesień zwraca uwagę na nowotwory u dzieci
Po to właśnie zorganizowany został Złoty Wrzesień. Sama idea powstała na świecie 10 lat temu, a do Europy przywędrowała dwa lata temu.
Wieczorem budynek Instytutu Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Arena Lublin oraz baobab na Placu Litewskim podświetlone zostaną na złoto.
EwKa / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska