Założona przez Kajetan Sosnowskiego w Chełmie Galeria 72 ma 50 lat. W jej zbiorach znajdują się prace wielu wybitnych twórców. Są wśród nich m.in. Jan Berdyszak, Stefan Gierowski, Jerzy Kałucki, Ryszard Winiarski, Koji Kamoji, Roman Opałka, Jerzy Bereś, Edward Krasiński, Stanisław Fijałkowski, Jerzy Nowosielski, Jan Dobkowski, Antoni Fałat i wielu innych. W piątek 23 września odbyło się otwarcie jubileuszowej wystawy zatytułowanej: „Galeria 72. 50 lat kształtowania przestrzeni dla sztuki. 1972-2022”, której kuratorką jest prowadząca galerię Jagoda Barczyńska. O Galerii 72 w Chełmie opowiedzą: Jan Dobkowski, Dorota Seweryn – Puchalska, Sławomir Marzec, Piotr Sendecki, Jagoda Barczyńska, Rafał Kowalski, Arkadiusz Karapuda, Maciej Duchowski, Tadeusz Mysłowski i Marcin Berdyszak, a także Maria Dobkowska, żona Jana Dobkowskiego, którego obrazy pokazywano na pierwszej wystawie.
Trzeci w tym roku, a 169 w swojej historii numer kwartalnika „Akcent” ukazał się niedawno. Przejrzymy jego zawartość razem z redaktorem naczelnym pisma Bogusławem Wróblewskim. Zaprosimy też na rozmowę z autorami i czytelnikami, która odbędzie się 5 października w Radiu Lublin.
Panel „Bogdan Osadczuk „Orędownik Dialogu Polsko-Ukraińskiego” moderowany przez prof. Iwonę Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS odbędzie się w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej. Rozmowa poświęcona sylwetce i publicystyce profesora Bohdana Osadczuka połączona będzie z promocją książki „Wyznania ukraińskiego polonofila”, która jest 28 tomem serii „W kręgu paryskiej KULTURY” wydawanej wspólnie przez Instytut Literacki w Paryżu i Pracownię Badań nad Instytutem literackim UMCS w Lublinie. Teksty wybrał, opracował i wstępem opatrzył Basil Kerski a posłowie napisała prof. Iwona Hofman, która opowie o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Zaprosimy też na wręczenie stypendiów im. Leopolda Ungera i wykład prof. A.D. Rotfelda, jednego z członków Kapituły Stypendium pt. „Napaść Rosji na Ukrainę a porządek międzynarodowy.”
W 334 odcinku słuchowiska „Bazarek” kapusta leży, bo świat się spieszy.
Na zdjęciu kadr z wystawy w Galerii 72/fot. Andrzej Puchalski