05.10.2022 Aktualności Radia Lublin

dsc 6218 2022 10 05 152404 2022 10 06 164503

60 studentów kierunku lekarskiego rozpocznie w 2023 roku studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczelnia uroczyście zainaugurowała powstanie Wydziału Medycznego. W inauguracji wziął udział m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski.

CZYTAJ: Najpierw wydział, wkrótce kierunek. KUL będzie kształcić lekarzy [ZDJĘCIA]

„Niech się mury pną do góry” – padło dziś (05.10) i to nie jeden raz, na budowie Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ przy Szpitalu Klinicznym numer 4 w Lublinie. Są już fundamenty i pierwsze ściany, dziś nastąpiło podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego, a cały obiekt ma być gotowy do końca wakacji przyszłego roku.

CZYTAJ: Lepsza opieka dla pacjentów z chorobami nerek. W Lublinie powstanie ponadregionalne centrum

Gmina wiejska Terespol, jako jedna z nielicznych gmin w kraju, wybudowała nową przychodnię. Budynek powstał w pobliżu urzędu gminy w Kobylanach, gdzie powstaje centrum gminny.

CZYTAJ:  W Kobylanach powstała przychodnia. Gmina poszukuje lekarzy

Jakich atrakcji szuka turysta przyjeżdżający do województwa lubelskiego? Czy nasz region jest dobrze wypromowany w Polsce? – o tym debatują eksperci podczas II Lubelskiego Forum Turystyki.

CZYTAJ: O promocji regionu wśród turystów i wpływie wojny na podróże. Trwa II Lubelskie Forum Turystyki

Wysoki poziom wilgoci w powietrzu na przemian ze słońcem sprzyja nie tylko grzybom, ale także pasożytom. Jak informują specjaliści – kleszcze w dalszym ciągu są aktywne i groźne. 

CZYTAJ: Jesienna inwazja kleszczy. Jak się jej ustrzec?

Odbudowa infrastruktury Ukrainy, pomoc dzieciom, które pozostały w tym kraju oraz bezpieczeństwo i dezinformacja – to główne tematy dyskusji w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej, który odbywa się w Lublinie. To także czas podsumowania współpracy społeczności lokalnych w Polsce i całej Europie na rzecz pomocy objętej wojną Ukrainie.

CZYTAJ: W Lublinie międzynarodowo o pomocy Ukrainie. Trwa Kongres Współpracy Transgranicznej [ZDJĘCIA]

W Zamościu od grudnia 2021 roku funkcjonuje nowy system SISO, czyli System Indywidualnej Segregacji Odpadów. Z zabudowań wielorodzinnych z pięciu lokalizacji zniknęły nieestetyczne kontenery, a na ich miejscu pojawiły się tzw. inteligentne pojemniki z czytnikami kodów QR. System objął ponad 670 gospodarstw domowych.

CZYTAJ: Schludniej i z pożytkiem dla środowiska. Inteligentny system segregacji odpadów w Zamościu

Program prowadził Ryszard Majewski. 

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version