O najnowszym „Akcencie” w Radiu Lublin
Wschodnia Fundacja Kultury „Akcent” i Polskie Radio Lublin zapraszają na spotkanie wokół 169 tomu kwartalnika literacko-artystycznego „Akcent”. W najnowszym numerze teksty opublikowali między innymi: Andrzej Jaroszyński, Łukasz Marcińczak, Jolanta Kessler, Krzysztof Pyter, Piotr Szewc, Tomasz Chudak, Andrzej Titkow, Andrzej Malinga, Lechosław Lameński, Eliza Leszczyńska-Pieniak, Anna Hałata, Iwona Hofman, Jacek Zalewski, Aneta Wysocka, Aleksander Wójtowicz, Rafał Szczerbakiewicz, Jarosław Sawic, Jarosław Cymerman, Wiesława Turżańska, Marek Danielkiewicz oraz Leszek Mądzik. Do lektury zaproszą bard, kompozytor i wokalista Marek Andrzejewski oraz krytyk i historyk literatury doktor habilitowany Paweł Panas.
Spotkanie w Studiu im. Z. Stepka przy ul. Obrońców Pokoju 2, rozpocznie się o godz.18.00. Wstęp jest wolny.
Nagrodzą osoby, które służą innym…
Po raz 17. wręczone zostaną nagrody Angelus Lubelski. Nagroda przyznawana jest osobom, które służą innym. Laureaci otrzymują statuetkę przedstawiającą uskrzydloną postać, symbolizującą Anielskiego Posłańca.
Nagroda jest przyznawana w 7 kategoriach: Angelus służby publicznej, kultury medialnej, miłosierdzia, animacji życia kulturalnego, dobroczynności, artystyczny i za dzieło życia.
Przypomnijmy: Angelusy w kategorii kultury medialnej otrzymały w minionych latach m.in. cztery dziennikarki Polskiego Radia Lublin: Ewa Dados, Grażyna Lutosławska, Małgorzata Żurakowska i Katarzyna Michalak. Tegorocznych laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która w Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków w Lublinie, rozpocznie się o godzinie 18.00.
Trwa Festiwal „Open City”
Artyści z kraju i ze świata prezentują swoje prace w przestrzeni Lublina – trwa 14. edycja Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Open City”.
– W ścisłym centrum miasta pojawiło się 25 instalacji artystycznych, podczas spacerów warto więc dobrze się rozglądać – przekonuje Robert Kuśmirowski, kurator tegorocznego festiwalu. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Prace artystów można oglądać w Lublinie do końca października. Mapę wystawy można pobrać na stronie opencity.pl.
„Na przekór totalitaryzmom” – premiera książki w Muzeum na Majdanku
I jeszcze jedno zaproszenie – na premierową prezentację książki „Na przekór totalitaryzmom” poświęconej historii Franciszka Brzezickiego, byłego więźnia Majdanka.
Publikacja nakreśla czytelnikom sumę wojennych doświadczeń Brzezickiego – począwszy od okresu sowieckiego terroru na Kresach, poprzez jego działalność partyzancką w rodzinnym Żytomierzu, czas uwięzienia za drutami kolejnych niemieckich obozów koncentracyjnych (Majdanek Gross-Rosen, Leitmeritz), aż po okres powojenny i lata spędzone w sowieckich łagrach na Syberii.
O publikacji opowie jej autor Jerzy Wójcicki, redaktor portalu i gazety „Słowo Polskie”, wydawanej w Winnicy na Ukrainie, oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński – inicjator i wydawca książki. W spotkaniu weźmie również udział Maria Wiśnioch-Filo, która od wielu lat związana jest z Państwowym Muzeum na Majdanku i wielokrotnie spotykała się z Franciszkiem Brzezickim w czasie jego licznych wizyt w Lublinie i Muzeum.
Początek spotkania w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku o godzinie 12.00.