09.10.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

reduta 2022 10 08 225540

Patron lubelskiego teatru, Juliusz Osterwa założył w 1919 roku Teatr Reduta, który łączył w sobie ideę teatralnych objazdów i edukację. Zespół Teatru Osterwy https://www.teatrosterwy.pl/ od początku istnienia pokazywał spektakle w regionie. Do lat 60. XX wieku podróżował pociągami, autobusami PKS i „okazjami”. Kiedy pojawił się pierwszy autokar, został nazwany Romeo, a drugi – Julia. Wyprawy z „kochankami z Werony” trwały do 2000 roku. W ubiegłym roku teatr powrócił do tego zwyczaju tworząc nowy projekt: Scena Reduta. Kilka dni temu Scena Reduta zainaugurowała w Kraśniku trzeci sezon. To inicjatywa, która daje szansę na spotkanie z profesjonalnym teatrem publiczności z: Zamościa, Chełma, Kraśnika, Biłgoraja, Tarnogrodu, Krasnegostawu, Włodawy, Hrubieszowa, Janowa Lubelskiego i Szczebrzeszyna. O Reducie mówi dyrektor Teatru Osterwy, Redbad Klynstra-Komarnicki i koordynator do spraw artystycznych sceny, Marek Pasieczny.

Ewa Benesz to aktorka, performerka, tłumaczka, związana z teatrem Jerzego Grotowskiego, współpracująca z Peterem Brookiem, współtwórczyni Studia Puławy, legendarnego ośrodka poszukiwań teatralnych. To tam rozpoczęła intensywne studia nad biografią i twórczością Adama Mickiewicza, czego efektem były wędrówki po wsiach z recytacjami Pana Tadeusza. Ewa Benesz mówi Pana Tadeusza do dziś. 50-lecie tego wydarzenia świętowała we wrześniu w Teatrze Starym w Lublinie mówiąc 12 księgę poematu. Rodzina Benesz jest związana z Lublinem od początku XIX wieku. Zdzisław, dziadek Ewy Benesz, urodził się w 1880 roku w Lublinie. Rodzina jego żony, Wandy Benesz z Makowskich, babki Ewy Benesz, była przez półtora wieku właścicielem Teatru Starego w Lublinie. Ewa Benesz opowiadała o tym Łukaszowi Drewniakowi podczas spotkania w Teatrze Starym. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołamy fragment tego wieczoru.

Anna Brożyna napisała książkę „Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie”. Publikacja – przewodnik po świecie herbaty, ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Znak. Anna Brożyna założyła grupę Piewcy Teiny. Jest również organizatorką Festiwalu Herbaty Zaparzaj! Filiżankę porannej herbaty wypijemy z autorką w niedzielny poranek.

W 335 odcinku słuchowiska „Bazarek” „ta spod szóstki” wychodzi z cienia, a Wiesława z windy i szczęściu naprzeciw.

Fot. polona.pl

Exit mobile version