Spotkanie wokół książki Joanny Ostrowskiej
Autorka głośnej powieści „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” spotka się z czytelnikami w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN.
Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa została w tym roku laureatką nagrody literackiej NIKE. Joanna Ostrowska w swojej książce przypomina tragiczne historie mężczyzny dręczonych i terroryzowanych w nazistowskich jednostkach penitencjarnych. Ich groby można odnaleźć na polskich cmentarzach. Przez lata nie zajmowano się ich historią, nie upamiętniano i nie traktowano jako ofiar nazistowskiego systemu.
W trakcie spotkania rozmowy wokół historii prześladowań i życiorysów ofiar, które są przykładem walki o swoją tożsamość. Początek spotkania z Joanną Ostrowską w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN o 18:00.
„Rzeczy/Nierzeczy” w Galerii Podlaskiej
W Galerii Podlaskiej mogą Państwo zobaczyć pracę autorstwa Katarzyny Adaszewskiej na wystawie „Rzeczy/Nierzeczy”. Prezentuje ona tylko na pozór zdaniem autorki bezużyteczne przedmioty wielokrotnie przetworzone bądź wykorzystane i wyrzucone. Zdaniem artystki to czas ich przemiany i nadania im nowego znaczenia.
Katarzyna Adaszewska to prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tworzy rzeźby, obiekty i instalacje, prace site-specific. Podejmowała tematykę obecności śmierci w dizjanie, obecnie eksploruje problematykę przedmiotów wytworzonych przez człowieka w postludzkim świecie pełnym porzuconych i niedokończonych procesów. Wystawę „Rzeczy/Nierzeczy” oglądać można do 2 listopada.
„Drive my car” – poniedziałkowespotkania z kinematografią w Teatrze Starym
Oskarowy „Drive my car” w reż. Ryûsuke Hamaguchiego to propozycja Teatru Starego w Lublinie, który cyklicznie organizuje poniedziałkowe, wieczorne spotkania z kinematografią. Japoński dramat opowiada historię aktora teatralnego i reżysera, który żyje w szczęśliwym małżeństwie. Pewnego dnia jego żona znika i pozostawia po sobie wiele tajemnic. To inspirowana prozą Murakamiego medytacyjna opowieść o bliskości i dystansie, zaufaniu i rozczarowaniu, żałobie i godzeniu się ze stratą.
Dzisiejszy seans rozpoczyna się o 18:00 w Teatrze Starym w Lublinie. Szczegóły pod adresem teatrstary.eu.
Warsztaty kolażu w Warsztatach Kultury
Kawałki tkanin, drewna, ilustracji gazetowych, reprodukcji, fotografii, a także drobnych przedmiotów codziennego użytku mogą posłużyć za budulec to stworzenia kolażu. To technika plastyczna, która polega na komponowaniu obrazu z różnych materiałów.
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają w poniedziałek najmłodszych do uwolnienia swoich artystycznych zdolności. Dzieci, także te pochodzące z Ukrainy, w trakcie warsztatu poznają technikę kolażu, następnie przy użyciu różnych materiałów, gazet, plakatów, struktur itp. wykonają własne prace plastyczne.
Początek o 15:30 przy ul. Grodzkiej 7 na lubelskim Starym Mieście.
Fot. facebook.com/galeriapodlaskabp