Ostatni dzień Festiwalu Reportażu w Polskim Radiu Lublin
Ostatni dzień VII już Festiwalu Reportażu w Polskim Radiu Lublin jest równie ciekawy: trwają jeszcze warsztaty master class prowadzone przez pisarkę i reporterkę Katarzynę Kobylarczyk. Spotkanie to praktyczna lekcja dla kolejnych pokoleń literatów i reportażystów.
Jeszcze przed południem gościem w przestrzeni naszej rozgłośni będzie Marek Szymaniak. To dziennikarz i reportażysta, autor książki „Zapaść. Reportaże z mniejszych miast” próbuje ustalić, co jest przyczyną tak fatalnej sytuacji prowincjonalnych polskich miasteczek i ich mieszkańców. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Krawiec. Z kolei Agata Koss – Dybała porozmawia z Piotrem Jagielskim autorem książek „Bird żyje”, „Legia mistrzów” oraz „Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie”.
O 19.00 uroczysta Gala podsumowująca tegoroczny VII Festiwal Reportażu.
3. edycja spotkań w kulturą węgierską
W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie trwa trzecia edycja spotkań z kulturą węgierską. Ma na celu jeszcze bardziej przybliżyć historię i tradycję kraju, z którym Polska ma związki jeszcze z czasów Średniowiecza.
W foyer sali operowej CSK wernisaż wystawy plakatu Krzysztofa Duckiego zatytułowanej „Rozmówki polsko-węgierskie”. To seria plakatów przedstawiająca osoby szczególnie zasłużone w udzielaniu pomocy polskim uchodźcom na Węgrzech w okresie drugiej wojny światowej. Plakatom towarzyszą też historyczne fotografie oraz krótkie teksty – ich autorem jest były ambasador Polski na Węgrzech Grzegorz Łubczyk. Krzysztof Ducki z kolei to uznany artysta, prezes Węgierskiego Towarzystwa Plakatu, Początek wernisażu o 18.00.
Również o 18.00 w przestrzeni Ciche Kąty CSK, wystawa zatytułowana „Węgierskie synagogi i ich wspólnoty”. Poprzez budowle przedstawia ona sakralną architekturę węgierskich Żydów, dokonawszy wyboru z blisko liczących tysiąca lat dzieł ukazuje specyfikę gatunku, wspólnot go budujących i ich historię.
Ekspozycja prezentuje dziedzictwo synagogi począwszy od średniowiecza po czasy współczesne. III Spotkania z Kulturą Węgierską potrwają do 16 października.
Wystawa poświęcona bohaterskiej lekarce
Stefania Perzanowska trafiła na Majdanek w styczniu 1943 roku. To dzięki jej inicjatywie powstał na polu kobiet rewir. W szpitalu obozowym nie tylko starała się pomagać chorym, ale także ukrywała w nim skrajnie wyczerpane lub skazane na śmierć kobiety, fałszując w tym celu dokumentację chorobową.
Do końca roku w Państwowym Muzeum na Majdanku mogą Państwo oglądać wystawę poświęconą tej bohaterskiej lekarce i więźniarce politycznej. Ekspozycja prezentuje pamiątki po Stefani Perzanowskiej przekazane przez jej rodzinę. To m.in. medykamenty i przyrządy medyczne, ale także grypsy, jakie Perzanowska wysyłała z obozu do swojej córki Zosi.
Ekspozycje „Stefania Perzanowska. Pani doktor z Majdanka” można oglądać od wtorku do niedzieli w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.
Fot. archiwum