14.10.2022 Informator kulturalny

310767341 6181776531849577 4045249996714449103 n 2022 10 14 103655

Storo na żywo w Radiu Lublin

Storo to polsko-francuski zespół, którego liderem jest Paweł Storożyński. Wokalista urodził się w Polsce, ale wspólnie z rodzicami wyemigrował z kraju, gdy miał kilkanaście lat. Inspiruje się muzyką Keitha Reichardsa, Lennona, Micka Jaggera i Paula Mccartneya. Storo to miłośnicy mocnych, rockowych i energicznych brzmień. Ich debiutancka płyta została wydana w 2014 roku. Paweł Storożyński wspólnie z zespołem wziął także udział w 7. edycji programu Must Be The Music.

Na scenie w studiu im. Budki Suflera w Polskim Radiu Lublin również drugi lider zespołu, Piotr Kupicha, jeden z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów w Polsce. Podczas dzisiejszego koncertu muzycy zagrają także singiel „Dance and rock and roll” promujący płytę, która ukaże pod koniec 2022 roku. Zapraszamy na koncert chwilę po 19.00. Transmisja na antenie oraz w mediach społecznościowych Radia Lublin.

Stanisław Soyka w Łukowie

Inny rodzaj dźwięków i niezwykły wokal w przestrzeni auli łukowskiego liceum. Koncerty Stanisława Soyki to niezwykle emocjonujące przeżycie. Muzyk jest połączniem jazzmana, popowej gwiazdy i klasycznego skrzypka. Soyka był także członkiem kościelnego chóru. Od kilkudziesięciu lat nie przestaje być w centrum uwagi. Jego ostatnia na liście ponad 30 płyt nosi tytuł „Muzyka i słowa”. To charyzmatyczny artysta, który z łatwością przyciąga do siebie publiczność. Czy tak będzie i dziś? Koncert Stanisława Soyki rozpoczyna się o 18.00 w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. 

Wernisaże w Galerii „Przy Bramie”

Galeria „Przy Bramie” prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie przygotowała dla Państwa dwie autorskie wystawy. O 18.00 rozpoczyna się wernisaż wystawy Eugeniusza Potockiego-Małaja. Artysta tworzy w technice olejnej. Tematem jego prac są przede wszystkim pejzaże oraz malarstwo abstrakcyjne. Na wystawie wyeksponowane zostaną obrazy powstałe w latach 2019-2022.

Jolanta Rodak pozostaje wierna malarstwu realistycznemu. Maluje akwarelą. Zajmuje się także pisaniem ikon. Na wystawie znajdą się prace głównie z lat 2020-2022 oraz kilka starszych, o różnorodnej tematyce.

Wystawy w Galerii „Przy Bramie” mogą Państwo oglądać do 2 listopada. 

„Tramwaj Zwany Pożądaniem” w Teatrze Osterwy

W Teatrze im. Juliusza Osterwy spektakl „Tramwaj Zwany Pożądaniem” w reż. Kuby Kowalskiego.  Prapremiera sztuki odbyła się na Broadwayu 3 grudnia 1947. Sztuka napisana przez Tennessee Williamsa ukazuje brutalną rzeczywistość, którą rządzi ekonomia. Z tramwaju zwanego zgodnie z lokalnym zwyczajem “Pożądanie” wysiada rozchwiana emocjonalnie, neurotyczna Blanche Dubois, starzejąca się nauczycielka. Zatrzymuje się w domu młodszej siostry, Stelli i porywczego, prostego, ale obdarzonego wdziękiem i witalnością szwagra Stanleya Kowalskiego. Przedłużająca się wizyta w domu Kowalskich prowadzi do zderzenia dwóch światów.

W rolach głównych Justyna Janowska, Marta Ledwoń, Edyta Ostojak i Jolanta Rychłowska. Początek spektaklu o 19.00. 

Średniowieczne spotkania Wikingów ze Słowianami w CSK

Jutro (15.10) z kolei widowisko muzyczne teatrów „Gardzienice” i „Stella Polaris” z Norwegii w Centrum Spotkania Kultur. Sztuka w reż. Włodzimierza Staniewskiego i Pera Spildra Borga nosi tytuł „MIŁOŚĆ I POGARDA, POKÓJ I WOJNA”. Rzecz o Świętosławie córce Mieszka oraz Olafie, synu Tryggve i o wieku X, kiedy rodził się nowy świat ukazuje średniowieczne spotkania Wikingów ze Słowianami, kształtowania się tożsamości Europy i oblicz narodów, czasy wielkich władców i władczyń, szalonych wojowników i wspaniałych kobiet. W rolę wcieliło się łącznie 20 polskich i skandynawskich aktorów. Premiera w Sali Operowej CSK w najbliższą sobotę o 19.00.

Fot. facebook.com/TPSP

Exit mobile version