Szczepan Twardoch w Lublinie
W przestrzeni Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie monodram oparty na tekście Szczepana Twardocha. „Byk” to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny autora bestsellerowych powieści, m.in. „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”.
W spektaklu główny bohater zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Robert Mamok w języku polskim oraz śląskim mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy. W główną rolę wcielił się Robert Talarczyk. Tekst oraz samo przedstawienie ma charakter tragikomiczny. Mroczne, a chwilami dramatyczne kwestie przeplatają się z dowcipnymi aluzjami dotyczącymi współczesności.
Spektakl „Byk” rozpoczyna się o 19.00 w Centrum Kultury w Lublinie. O 20.30 spotkanie ze Szczepanem Twardochem. Rozmowę poprowadzi Jacek Wakar.
Cyrkowo w lubelskim CSK
Iluzja optyczna, akrobatyka powietrzna, taniec na kole aerialowym, pokaz gimnastycznych, muzycznych i tanecznych umiejętności. ekwilibrystyka czy klaunada – większość tych dyscyplin ma starożytny lub średniowieczny rodowód. Rozwijały się one jako rozrywki ludyczne.
„Work in progres” to pokaz etiud w budowie, idealne miejsce na pierwsze konfrontacje z widzem i nabieranie doświadczenia scenicznego. Dziś kolejny spektakl. Występy odbywają się w gronie zaufanej i niedużej publiczności, a po ich zakończeniu następuje wspólna refleksja i artystyczny feedback.
Wydarzenie organizowane przez Fundację Sztukmistrze i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach Centrum Nowego Cyrku. Początek dzisiejszej spektaklu o 18.00 w CSK.
Grafiki Bałdygów w Muzeum Nadwiślańskim
Barbara i Stanisław Bałdygowie mają za sobą 50 lat pracy twórczej. To wybitni graficy. Prace małżeństwa mogą Państwo zobaczyć w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.
Ekspozycja jest zatytułowana „Dalej w drodze…”. Pokazuje szerokie spektrum twórczości obojga artystów – od prac najwcześniejszych do powstałych ostatnio. Są wśród nich te, które artyści stworzyli specjalnie do wystawy w Muzeum. Kazimierz jest ważnym miejscem dla obojga artystów, którzy wystawę dedykują miasteczku.
– Niektóre z elementów wystawy nadadzą jej szczególny charakter – mówi Dorota Seweryn-Puchalska z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawę „Dalej w drodze…” będzie można oglądać przez 4 miesiące.
Legenda polskiego futbolu w Książnicy Zamojskiej
Andrzej Strejlau od lat jest niekwestionowanym autorytetem wśród polskich trenerów. „Analizy zawsze trzeba rozpoczynać od siebie, a nie od zespołu. To trener musi mieć ostatnie zdanie” – podkreślał. Przez prawie całe życie zawodowe związany był z piłką – tak w klubach, jak i kadrze narodowej.
Książnica Zamojska zaprasza na spotkanie z legendą polskiego footballu, trenerem, ekspertem i komentatorem wydarzeń piłkarskich. Do Zamościa przyjedzie także Jerzy Chromik, dziennikarz sportowy i autor książek. Początek o 16.00 w Książnicy Zamojskiej przy ul. Kamiennej 20.
Fot. mnkd.pl