Kolejny spektakl 27. Konfrontacji Teatralnych
Organizatorzy 27. już edycji Konfrontacji Teatralnych dawkują nam od początku października teatralne doznania. Idea została jednak zachowana. To odrodzenie „starego ducha” dla nowego festiwalu, z naciskiem położonym na dzieła literatury i wybitne kreacje aktorskie.
Tym razem zapraszamy na spektakl do studia lubelskiego ośrodka Telewizji Polskiej. W TVP3 Lublin połączenie aktorów krakowskiego Teatru Łaźnia i warszawskiego Nowego Teatru. “Powrót do Reims” to sztuka, dla której inspiracją jest książką Didiera Eribona. Eribon w młodości opuścił małe rodzinne miasto na rzecz społecznego awansu w Paryżu. Wybitny francuski socjolog po latach wraca, by skonfrontować się z własną przeszłością i tożsamością klasową. „Powrót do Reims” jest rodzajem osobistej spowiedzi, rozliczenia i oskarżenia rzuconego samemu sobie.
W główną rolę wcielił się Jacek Poniedziałek. Za reżyserię, scenografię i kostiumy odpowiada Katarzyna Kalwat. Początek spektaklu „Powrót do Reims” o 19:00 w studiu TVP3 Lublin przy ul. Raabego 2 w Lublinie.
Andrzej Seweryn na deskach Teatru Starego
Król Lear – Shakespearowska tragedia powstała prawdopododnie na początku XVII w. Polski reżyser teatralny Janusz Opryński chce opowiedzieć o Learze w osobliwy sposób. Tytułowa rola też do łatwych nie należy. W rolę króla Brytanii wcielali się już m.in. Józef Węgrzyn, Jan Kreczmar, Gustaw Holoubek czy Jan Englert.
Na scenie Teatru Starego Andrzej Seweryn. Krótkowzroczny starzec daje się zwieść retorycznej sile wymowy jego córek i nie odróżnia dobra od zła. W spektaklu widzimy go jednak po śmierci Lear musi jeszcze raz zmierzyć się ze swoim Losem. Jeszcze raz przeżyć tragedię swojego życia. To powtórne wypełnienie swojego Losu jest gorzkim wspomnieniem.
Dzisiejsza premiera rozpoczyna się o 19.00 w Teatrze Starym przy Jezuickiej 18 w Lublinie.
Prace Rafała Olbińskiego w Galerii Gardzienice
W Galerii Gardzienice na lubelskiej Starym Mieście wystawa pt. „Rzeżby” autorstwa Rafała Olbińskiego. Ilustrator, grafik, malarz i scenograf jest jednym z z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Bardzo często łączy elementy sztuki ilustratorskiej z malarstwem. Choć jego domem rodzinnym są Kielce, większość swojej kariery spędził w Nowym Jorku.
Na wystawie prezentowane są wyjątkowe rzeźby Olbińskiego, m.in. „La Donna del Lago” znana z obrazu artysty stworzonego do opery Verdiego, ale także „Świadek Nowoczesności” i „Golfistka”.
Wystawę mogą Państwo oglądać w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie.
Na zdj. Andrzej Seweryn, fot. Iwona Burdzanowska