Trójka dzieci z regionu została nagrodzona za odwagę i opanowanie w sytuacji zagrożenia. Kamil i Szymon z Zamościa uratowali życie starszemu mężczyźnie, a 8-letnia Gabrysia z Puław pomogła swojej mamie, która straciła przytomność. Dziewczynka nie wahała się i zadzwoniła na numer alarmowy 112.
Po ponad rocznej przerwie powróciła do Zamościa pediatria. Nowy oddział pediatrii został utworzony w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Dziś (21.10) odbyło się oficjalne otwarcie oddziału.
CZYTAJ: „To przede wszystkim komfort dla rodziców”. Pediatria wróciła do Zamościa
– Oni nie przyszli z ideologią, by nas uwalniać, oni przyszli, by nas zabijać – mówi wolontariuszka działająca na wyzwolonych przez ukraińską armię terytoriach wschodniej Ukrainy. Teraz działaczka znajduje się obwodzie charkowskim. Jak przyznaje, sytuacja ludzi, którzy przeżyli okupację, jest bardzo ciężka.
Życiorys Bronisława Chącińskiego, lekarza i wybitnego społecznika z Łukowa, zgłębiają uczniowie i harcerze tego miasta. Wiedzę na temat honorowego obywatela miasta, który żył w latach 1868-1922 zdobywają na warsztatach i podczas konkursów w ramach projektu realizowanego przez Łukowski Ośrodek Kultury.
CZYTAJ: „To była nietuzinkowa postać”. Łukowscy uczniowie zgłębiają życiorys Bronisława Chącińskiego
Na świdnickim cmentarzu komunalnym można za darmo wypożyczyć szpadel, łopatę czy taczkę. Z inicjatywy jednej z miejskich spółek powstała tam wypożyczalnia sprzętu ogrodowego.
CZYTAJ: Bezpłatny sprzęt do porządkowania grobów. Na cmentarzu w Świdniku ruszyła specjalna wypożyczalnia
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. Tomasz Maczulski