21.10.2022 Informator kulturalny

movie theater g2a29e330c 1920 2022 10 20 200210

Rock’n’roll w Polskim Radiu Lublin

Jest rok 1973. David Smith i Steve Harris zakładają na londyńskim West Hamie Gypsy’s Kiss. Drugi z członków nowo założonej grupy opuszcza Iron Maiden. Po latach reaktywowali zespołu, a dziś zagrają pierwszy koncert poza granicami Wysp Brytyjskich.

Gypsy’s Kiss wystąpią przed publicznością w Studiu Muzycznym im. Budki Suflera w Polskim Radiu Lublin. Po 48 latach od założenia, na rynku pojawił się ich debiutancki album zatytułowany „1974”, po brzegi wypełniony staroszkolnymi hitami w stylu Wishbone Ash, Thin Lizzy, Deep Purple.

Początek dzisiejszego koncertu chwilę po 19.00. Transmisja na naszej antenie oraz w mediach społecznościowych.

Premiera nowej sztuki autorstwa Pawła Passiniego

Paweł Passini powraca w roli reżysera. Spektakl „Ryt przejścia” ma zacierać granicę pomiędzy publicznością a aktorami. Widzowie sami zdecydują, czy będą siedzieć i obserwować, czy czynnie uczestniczyć w spektaklu: chodząc, tańcząc lub krzycząc. Inspiracją dla jego powstania była twórczością Antonina Artauda – francuskiego aktora, dramaturga, reżysera, pisarza, i Wacława Niżyńskiego – rosyjskiego tancerza i choreografa polskiego pochodzenia.

Dzisiejsza premiera spektaklu „Ryt przejścia” o godz. 21.10 w Centrum Kultury w Lublinie. Kolejne spektakle w dniach o 22 do 25 października.

„Prawda” na deskach Teatru Osterwy

Na deskach Teatru Osterwy spektakl „Prawda”, komedia oparta na miłosnych zawirowaniach z wieloma żartami sytuacyjnymi w tle.

Sztuka powstała na podstawie powieści francuskiego dramatopisarza Florian Zellera. „Prawda” w reżyserii Pawła Aignera stanowi swoistą analizę zakamarków ludzkiego sumienia. Ma trafiać do naszej podświadomości, drażnić, prowokować. 

– To przewrotny tytuł – tłumaczy Paweł Aigner, reżyser spektaklu. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]

Spektakl „Prawda” rozpoczyna się o 19.00 w Teatrze Osterwy.

Koncert Michała Bajora w Chełmie

Festiwale w San Remo czy piosenki Piaf i Aznavoura, były dla Michała Bajora wyznacznikiem gustu dobrej estrady. Swoje muzyczne fascynacje Włochami i Francją artysta zapisał na płycie. Podczas dzisiejszego koncertu utwory Edit Piaf, Dalidy czy Serga Gainsbourga.

To piosenki w większości nowych tłumaczeniach Rafała Dziwisza, ale i utwory z oryginalnymi tekstami włosko-francuskimi.

Dzisiejszy koncert Michała Bajora rozpoczyna się o 19.00 w Zamojskim Domu Kultury.

Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej 

W Filharmonii Lubelskiej muzyczne upamiętnienie Henryka Wieniawskiego w 110. rocznicę śmierci polskiego kompozytora. Wydarzenie ma na celu kultywowanie tradycji i dziedzictwa polskiej kultury muzycznej oraz przedstawienie dorobku artysty na tle dokonań twórców polskich i europejskich. Na scenie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Piotra Wacławika.

Przy fortepianie usiądzie Gracjan Szymczyk, a narratorem Jerzy Zelnik. W programie koncertu muzyka Nowowiejskiego, Beethovena i Wieniawskiego. Początek o 19.00. 

Eksperymentalna wystawa w Centrum Kultury

Na koniec zajrzymy do przestrzeni lubelskich galerii sztuki. Efektem wystawy pt. Gdzie wzrok nie sięga jest współpraca artystów z Polski, Belgii i Białorusi z grupą osób z dysfunkcją wzroku. Ekspozycja ma charakter eksperymentalny. Na wystawie zostaną zaprezentowane realizacje z obszaru malarstwa, rzeźby, ceramiki, sztuki dźwięku.

Wernisaż o 19.00 w Centrum Kultury w Lublinie.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version