Nazywany jest cichym zabójcą – bo jest bezwonny i bezbarwny. Mowa o tlenku węgla, czyli czadzie. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego są już pierwsze przypadki śmiertelnego zatrucia, dlatego strażacy apelują o przegląd piecyków gazowych i przewodów kominowych.
CZYTAJ: Cichy zabójca rozpoczął sezon
Roztoczańska Grupa Ratowników Drogowych zbiera odblaski, by podczas patroli drogowych je rozdawać. Najczęściej pieszym, którzy bagatelizują fakt, że zmrok zapada wcześniej i poruszanie się po drodze bez elementów odblaskowych stanowi śmiertelne zagrożenie.
CZYTAJ: „Pamiętajmy, że odblaski ratują życie”. Roztoczańska Grupa Ratowników Drogowych uświadamia pieszych
O renowacji cmentarzy żydowskich w Polsce rozmawiali uczestnicy międzynarodowego seminarium w Lublinie. Spotkanie było okazją do prezentacji działań European Jewish Cemeteries Initiative – organizacji non-profit z Niemiec, która zajmuje się ochroną cmentarzy żydowskich oraz programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa polegającego na identyfikacji i oznakowaniu nekropoli żydowskich.
CZYTAJ: Renowacja żydowskich cmentarzy w Polsce. Międzynarodowe seminarium w Lublinie
Centrum Studiów KUL otworzono w Lublinie. Jest to miejsce, gdzie więźniowie z całej Polski będą mogli odbywać studia.
CZYTAJ: Resocjalizacja poprzez edukację. Uroczyste otwarcie Centrum Studiów KUL [ZDJĘCIA]
Pierwsi rekruci z 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Do ich zadań należy między innymi wspieranie Straży Granicznej w ochronie granicy. Słowa roty wypowiedziało 44 ochotników, w tym 17 kobiet.
CZYTAJ: „19 Nadbużańska Brygada rośnie w siłę”. Pierwsi rekruci złożyli przysięgę wojskową
Już są rodziną zastępczą, a chcą być rodzinnym domem dziecka – Siostry Kapucynki Najświętszego Serca Jezusa tworzą w Wąwolnicy „Dom Dla Dzieciaków”. Ma to być miejsce opieki nie tylko nad najmłodszymi, ale także dom wsparcia dla rodzin zastępczych i adopcyjnych.
CZYTAJ: „Kochać i być kochanym”. Siostry Kapucynki tworzą „Dom Dla Dzieciaków”
Stowarzyszenie Edukacyjne „Razem” z Hrubieszowa od wielu lat porządkuje cmentarz w Sokalu w Ukrainie. Z powodu pandemii przez dwa lata akcja sprzątania nekropolii nie odbywała się. W tym roku nawet trwająca na wschodzie wojna nie przeszkodziła kilku osobom w wyjeździe.
Fot. gov.pl / archiwum