25.10.2022 Aktualności Radia Lublin

img 20220917 142703 2022 10 25 193850

Zmarł Tomasz Wójtowicz – legenda polskiej siatkówki związana z Lublinem. Był członkiem drużyny Huberta Wagnera, która zdobyła złoty medal mistrzostw świata w 1974 r. Dwa lata później zdobył mistrzostwo na igrzyskach olimpijskich w Montrealu.

CZYTAJ: „To był urodzony zwycięzca”. Wspomnienie Tomasza Wójtowicza

Dziś mieliśmy okazję być świadkami częściowego zaćmienia Słońca, którego tarczę przesłonił Księżyc.

CZYTAJ: „To bardzo rzadkie zjawisko”. Dziś podziwialiśmy częściowe zaćmienie Słońca [ZDJĘCIA]

Usługę przeglądania cmentarzy on-line uruchomiła Archidiecezja Lubelska. Obecnie dostępny jest podgląd map 14 cmentarzy posiadających ewidencję grobów oraz pochowanych osób. To nekropolie między innymi Garbowie, Konopnicy, Kraśniku, Mełgwi, Opolu Lubelskim czy Rejowcu, a także Lublinie.

CZYTAJ: Pilotażowa wersja przeglądarki cmentarzy on-line już dostępna

Problem z dostępem do orlików po zmroku mają puławskie grupy trenujące amatorsko w mieście. Chodzi o zakaz włączania świateł, który ze względów oszczędnościowych został wydany kilka dni temu.

CZYTAJ: Puławy: problemy z dostępem do orlików po zmroku

W Lublinie rozpoczyna się program edukacyjny „Start w gamedev”, poświęcony tworzeniu gier komputerowych. Dziś kilkadziesiąt osób wzięło udział w konferencji na ten temat, a w weekend rozpoczynają się specjalne warsztaty. Ich uczestnicy dowiedzą się między innymi tego, jak wygląda ścieżka kariery twórcy gier, od czego zacząć, a także jak tworzyć najlepsze gry komputerowe.

CZYTAJ: Jak projektować gry i wykorzystywać je w biznesie? Ruszył program „Start w gamedev”

Politechnika Lubelska została ewakuowana. Całą akcję przeprowadzono sprawnie, a w zdarzeniu nikt nie ucierpiał – to tylko jedna z prezentacji szkoleniowych, które odbyły się dziś (25.10) na uczelni. Studenci, wykładowcy, ale także strażacy ochotnicy szkolili swoje umiejętności pomocy i nieutrudniania niesienia pomocy.

CZYTAJ: „Można nauczyć się, jak efektywnie pomagać innym ludziom”. Dzień z bezpieczeństwem pożarowym na Politechnice Lubelskiej

Zaczęło się w czasie pandemii od projektu „Bohaterowie z szuflady – krynickie rodzinne archiwum on-line”. Zebrano opowieści, fotografie i pamiątki po dawnych mieszkańcach gminy Krynice. Efektem tego zbioru jest album „Bohaterowie z szuflady. Krynickie archiwa rodzinne”, który dzisiaj został po raz pierwszy pokazany.

CZYTAJ: „Bohaterowie z szuflady”. Historie krynickich rodzin zebrane w niezwykłym albumie

Program prowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. Iwona Burdzanowska/ archiwum

Exit mobile version